Evropská a Konferenční liga UEFA

Pardubice i Prostějov ve Vyzývacím poháru začaly vítězně

Pardubice – Basketbalisté Pardubic při premiéře ve Vyzývacím poháru porazili doma francouzské Roanne 82:77. Ve stejné skupině C začal úspěšně i Prostějov, který zvítězil na Ukrajině 77:75 nad BC Hoverla zásluhou trojky v poslední vteřině. V příštím kole na sebe v Prostějově narazí oba české celky. Ze skupiny postupují první dva týmy.

Pardubice - Roanne
zdroj: ČT24

Pardubice si odbyly premiéru v evropské soutěži, ovšem proti Roanne začal český celek sebevědomě a měl dlouho navrch. Soupeř se především zásluhou rozehrávače Barretta držel a ve třetí čtvrtině zaútočil.

V těch chvílích se Pardubice spoléhaly zejména na Američana Coreyho Muirheada, který nedovolil hostům výrazně odskočit. V poslední části se k němu přidal i krajan Maurice Hampton, který jen ve čtvrté čtvrtině nastřílel 13 bodů a zaznamenal několik důležitých trojek. Koncovka byla plně v jeho režii, když minutu a půl před koncem vyslal po parádní akci do sóla Lukáše Kotase, jenž dal koš s faulem, který zřejmě definitivně zlomil odpor Roanne.

Hampton zakončil utkání s 25 body, proměnil pět ze sedmi trojek. Muirhead přidal 21 bodů. "Hampton odehrál ve druhé půli skvělý zápas. Ale hrdý jsem na celý tým. Odehráli jsme dobrý basket. Byl to náš nejlepší výkon v sezoně," prohlásil po utkání trenér Pardubic Jan Slowiak.

Sestřih utkání Pardubice - Roanne

Podobně vyrovnaný zápas sehrál Prostějov, který se přetahoval s ukrajinským týmem o každý koš. Domácí sice v první půli dvakrát vedli o osm bodů, ale Prostějov měl vždy odpověď a po většinu druhé půle vedl. Ještě do koncovky šel se sedmibodovým náskokem, o který ale přišel a málem prohrál, když tři vteřiny před koncem Swanson z trestných hodů otočil skóre na 75:74 pro Ukrajince.

Jenže hostující Jamar Smith vyzval štěstěnu a v poslední sekundě trojkou strhl výhru zpátky na stranu Prostějova. V zápase dal 14 bodů, což bylo nejvíce z kádru českého vicemistra.

Výsledky 1. kola skupiny C Vyzývacího poháru:

BK Pardubice - Chorla Roanne 82:77 (21:18, 30:31, 48:50)

Nejvíce bodů: Hampton 25, Muirhead 21, Arnold 12, Kotas 11 - Barrett 22, Nsonwu 15, Holland 14. Trestné hody: 21/15 - 24/17. Fauly: 21:22. Trojky: 7:8.

BC Hoverla - BK Prostějov 75:77 (20:18, 36:36, 58:60)

Nejvíce bodů: Walker 17, Swanson a Greene po 15 - Smith 14, Peterson a Gadri po 12, Prášil 11. Trestné hody: 24/13 - 15/10. Fauly: 19:22. Trojky: 6:9.