Následuje
ODM 2020: Biatlon

Opory scházely a basketbalisté podlehli Rusku o dvacet bodů

Bez opor to nešlo. Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v Chimki Rusku 61:81. Na jejich postupu to sice už nic změnit nemohlo, ale oslabený celek bez Jana Veselého a Ondřeje Balvína, které neuvolnily jejich týmy, i zraněných Blakea Schilba, Patrika Audua a nejlepšího střelce Vojtěcha Hrubana, si mohl zajistit druhé místo ve skupině.

Utkání Česko - Gruzie
zdroj: ČTK/Šváb David

Basketbalisté prohráli druhý zápas za sebou. Zkomplikovali si tak boj o konečné druhé místo ve skupině K. Před posledními dvěma zápasy se jim přiblížilo Rusko na rozdíl jediné výhry a má lepší vzájemnou bilanci.

Nejlepším střelcem utkání byl s 26 body Jaromír Bohačík. Zatímco český trenér Ronen Ginzburg postrádal šest opor, Rusko mělo k dispozici většinu hvězd působících v Evropě. Chyběl jen zraněný střelec Alexej Šved. Tým naopak posílil pivot se zkušenostmi z NBA Joel Bolomboy, který nedávno získal ruský pas. A právě ukrajinský rodák s konžskými kořeny se ukázal jako rozhodující faktor.

Češi totiž začali velmi dobře. Pozorně bránili, nutili soupeře k nepřesným střelám z dálky a sami dávali snadné body zpod koše. Brzy tak vedli o osm bodů. Pak ale přišel do hry právě Bolomboy, Rusko začalo hrát přes něj pod koš, čeští hráči si museli vypomáhat, což dávalo Rusku volné střely vedoucí k rychlému obratu. Trefoval se zejména Dmitrij Chvostov, který trojkami trápil českou obranu i při zářijovém souboji v Pardubicích.

"Na začátku nás možná podcenili, ale pak se začali trefovat, šli do vedení a už to s nimi bylo těžké," řekl pivot Martin Peterka. "Začali jsme slušně, hlavně v obraně. I v útoku to bylo dobré. Bohužel jsme u toho vydrželi jen jednu čtvrtinu. Pak se projevilo prostřídání, oni začali dávat otevřené střely a svou kvalitou si to pohlídali," přidal Petr Šafarčík, který ve svém druhém startu za národní tým odehrál přes 19 minut.

Už ve druhé čtvrtině vedlo Rusko o 16 bodů a mladý hostující tým složený jen z hráčů české ligy neměl na zvrat. Domácí tak odskočili až na 30 bodů. V poslední čtvrtině ale Bohačík čtyřmi rychlými trojkami prohru alespoň zmírnil.

"Jsem rád, že jsme to nezabalili a dohráli jsme to se ctí a neskončilo to ještě větším rozdílem. Díky Jardovi jsme to stáhli na relativně dobrých 20 bodů," uvedl Šafarčík. "Když je skóre přes 30 bodů, tak je těžké to nevzdat, ale my jsme tu hráli za Českou republiku a chtěli jsme bojovat za každého stavu," dodal Peterka.

Skupinu zakončí Češi v únoru domácím zápasem s Bosnou a Hercegovinou a ve Francii.

Titul budou obhajovat Američané

Obhájce titulu z USA bez hvězd z NBA se v kvalifikaci trápil, ale výhrou 78:70 v Uruguayi si zajistil účast na šampionátu v Číně. O vítězství ovšem rozhodl až v poslední čtvrtině, kterou Američané vyhráli o 12 bodů. Pomohl k tomu i bývalý hráč Nymburka Chasson Randle a to 10 body. MS už má jistých 17 z 32 účastníků.

Spolu s USA postupují z amerického kontinentu Argentina a Venezuela. V Asii to kromě pořadatelské Číny jsou Nový Zéland, Austrálie a Jižní Korea. V Africe z pěti míst obsadily tři týmy Nigérie, Angoly a Tuniska. V Evropě je zatím zaplněno sedm z dvanácti postupových pozic: kromě Česka je zabírají Španělsko, Turecko, Litva, Francie, Řecko a Německo. V české skupině K už se hraje o jediné místo, o které se poperou Rusové a Finsko. Finové předvedli velký obrat v Bosně a Hercegovině. Po třech čtvrtinách prohrávali o 18 bodů, ale v poslední části nastříleli 36 bodů, z toho 14 Sasu Salin, a vyhráli 81:77. Bosna je tak spolu s Bulharskem už mimo hru. 

Kvalifikace mistrovství světa basketbalistů - skupina K:

Rusko - Česko 81:61 (14:16, 44:28, 65:39)

Nejvíc bodů: Chvostov 17, Bolomboy a Kulagin po 15, Fridzon 13 - Bohačík 26, Peterka 10, Puršl a Vyoral po 6. Fauly: 17:19. Trestné hody: 15/10 - 14/7. Trojky: 13:8. Doskoky: 39:34.

Další zápasy skupiny: Francie - Bulharsko 77:53, Bosna a Hercegovina - Finsko 77:81.

Pořadí: 1. Francie 10 zápasů/19 bodů, 2. Česko 10/17, 3. Rusko 10/16, 4. Finsko 10/15, 5. Bulharsko 10/14, 6. Bosna a Hercegovina 10/12.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy