Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Opora USK Vaughnová získala české občanství a může reprezentovat

Praha - Výraznou posilu získala před domácím mistrovstvím Evropy česká reprezentace basketbalistek. Americká pivotka Kia Vaughnová, která od roku 2012 působí v USK Praha, obdržela české občanství a může obléci český národní dres.

Kia Vaughnová
zdroj: ČBF autor: Václav Mudra

Třicetiletá rodačka z New Yorku sice v mládežnických kategoriích reprezentovala USA, ale po získání českého občanství dostala svolení od mezinárodní federace FIBA a může se zúčastnit evropského šampionátu, který se uskuteční 16. až 25. června v Praze a v Hradci Králové.

"Kia sama zažádala o české občanství, to dostala. V důsledku toho jsme požádali na FIBA o naturalizaci. Museli jsme zažádat o výjimku, protože hrála za americkou dvacítku. Výjimka nám byla udělena a Kia může hrát za naše družstvo," řekl místopředseda České basketbalové federace Miloš Pražák.

Je nám líto, video expirovalo.
Kia Vaugnová bude první cizinkou v české ženské reprezentaci

Vaughnová už pátou sezonu obléká dres českých mistryň ZVVZ USK Praha a patří ke klíčovým hráčkám. Měla velkou zásluhu i na euroligovém titulu v roce 2015. Vedle čtyř českých titulů vyhrála ligu také v Izraeli a v Itálii a pravidelně hraje i zámořskou WNBA. Aktuálně patří New Yorku Liberty, kam v lednu přestoupila z Washingtonu.

"Kia je špičkový hráč a je to pro nás velká posila. Věřím, že nastoupí do přípravy tak, aby se stihla s týmem sehrát a že si s holkama bude rozumět," řekl trenér reprezentace Ivan Beneš. Vaughnové "aklimatizaci" usnadní fakt, že v národním týmu by měla mít minimálně pět spoluhráček z USK. "To je pro mě samozřejmě velká výhoda," souhlasila 193 centimetrů vysoká pivotka.

Naturalizace Američanek je v posledních letech v evropském basketbalu samozřejmou věcí. Na minulém ME měly americkou posilu například Srbky, Černohorky, Maďarsko, Polsko či Slovensko.

"Letos bude mít Američanku skoro každý tým. Je takový trend, že národní týmy tak zalepují posty, kde je nejvíce tlačí bota. U nás to ale tak není. Nabídlo se to tím, že Kia je tu pět let a sama občanství chtěla. Není to klasický gastarbeiter. Tady to je ten správný postup," dodal Beneš.

Vaughnová si "přestupem" splní sen o účasti na velkém turnaji. "V americké reprezentaci je moc velká konkurence a je těžké se tam prosadit. Vždy jsem ale chtěla zažít atmosféru velkého reprezentačního turnaje a získat tu zkušenost. Moc se na to těším a jsem nadšená, že mohu reprezentovat Česko," prohlásila.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy