Následuje
ME 2020 Rakousko

Opora basketbalistů Satoranský: Jsem ve formě. Američanům nedáme na MS nic zadarmo

České basketbalisty čeká na pražské Královce první herní test závěrečné fáze přípravy na mistrovství světa. Reprezentace už má k dispozici Tomáše Satoranského, jehož léto je ve znamení velkých událostí. Tou hlavní byl jistě podpis nové smlouvy v NBA, kde bude hájit dres Chicaga. A jak říká, nyní už se může plně soustředit na úkoly v národním týmu. Přípravu s Tuniskem sledujte živě na ČT sport a webu ctsport.cz od 16:50.

Tomáš Satoranský na tréninku české reprezentace
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Satoranský se dle regulí NBA k národnímu týmu připojil v pondělí. Je tak trenérům k dispozici na úvodní herní testy před světovým šampionátem.

Klíčový reprezentační rozehrávač by měl domácím divákům ukázat, že je ve fyzické i psychické pohodě. "Měl jsem tady střeleckého i kondičního trenéra. Jsem ve formě, trénoval jsem až šest týdnů," říká v rozhovoru pro ČT sport Satoranský.

Už na začátku přestupního období si našel nové lukrativní angažmá. Po třech letech ve Washingtonu se odchovanec USK Praha přesouvá do Chicaga, kde podepsal tříletý kontrakt.

"Čekal jsem, že přede mnou bude velké léto. Bylo na čase podepsat nový kontrakt, do té doby jsem byl celkem v klidu a věděl jsem, co jsem v NBA udělal a že tam nějaký zájem bude. Pak už jsem to chtěl mít podepsané co nejrychleji. Teď je to za mnou a mohu se plně soustředit na mistrovství světa a léto s českým nároďákem," přibližuje Satoranský.

Smlouva na 30 milionů dolarů z něj udělala nejlépe placeného českého sportovce. "Přišlo mi trochu úsměvný, když byl každý titulek o těch penězích. Pak už jsem se tomu smál. Moc jsem to neřešil. Je vidět, co lidi na světě zajímá," poukazuje Satoranský na fakt, že spíše než jeho sportovní kvality byla v kurzu hlavně řeč peněz.

Nejzásadnější podle něj ovšem je, že se udržel v NBA a zlepšil si podmínky svého působení. "Beru to z pozitivní stránky. Furt se řeší basketbal a to pomáhá," dodává reprezentační rozehrávač.

Ve slavném dresu Bulls by měl mít důležitou pozici na palubovce. "Tým a jeho potenciál se mi líbí. Nadchl mě rozhovor s trenérem. A Chicago je skvělé město a historický tým," říká Satoranský.

Tomáš Satoranský na tréninku reprezentace
zdroj: ČTK autor: Vostárek Josef

Svému novému zaměstnavateli se chce předvést i na světovém šampionátu v Číně. V úvodním duelu totiž Češi vyzvou obhájce titulu a největší favority na zlato, reprezentanty USA.

"Mistrovství světa je jiné než mistrovství Evropy. Tam už očekáváte, jaká bude hra soupeřů, znáte ty hráče. Když hrajete proti USA či Japonsku, jsou to úplně jiné styly basketbalu," upozorňuje.

Na každého soupeře se proto bude český tým připravovat trochu jinak. "Může nám hrát do karet, že pro hodně hráčů USA je to první FIBA akce. Musíme do toho jít s tím, že jim nedáme nic zadarmo," plánuje Satoranský.

Problém je ovšem ztráta pivota Jana Veselého, který bude na MS kvůli zraněnému kolenu chybět. "Řešili jsme to spolu, Honza je můj velký kamarád. Oběma se nám narodily děti, slavili jsme to spolu a řešili i to zranění."

Tomáš Satoranský
zdroj: USA Today Sports autor: Tommy Gilligan

Podle Satoranského věnoval Veselý rehabilitaci opravdu hodně času. "Vím, jak s námi chtěl být a odjet na mistrovství světa. Ale pořád ho to zlobí a bude to citelná ztráta. Byli jsme sehraní od dorostu, kdy jsme spolu hráli v národních barvách. Teď je na dalších hráčích, aby měli trochu víc zodpovědnosti. Honzu je ale těžké nahradit."

Basketbalisté si na MS zahrají po dlouhých 37 letech a na tuzemské mediální podpoře je to mocně vidět. Billboardy jsou takřka na každém kroku. "Je jich po České republice něco přes tři sta. To číslo mě překvapilo."

Snaží se prý nekoukat, stejně ale jeho zrak na reklamách nakonec skončí. "Je to hrozně hezký. Nikdy jsme tady takový mediální zájem o basketbal neměli. Je to jen dobře pro náš sport, to číslo mě překvapilo. Všichni si to užíváme a snad ten zájem bude pokračovat po mistrovství," doufá sedmadvacetiletý basketbalista.

Světový šampionát startuje v Číně už 31. srpna, ČT sport a web ctsport.cz nabídnou z turnaje přímé přenosy a obsáhlé zpravodajství.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy