MS smíšených dvojic 2024 Švédsko

Obhájci Španělé na ME basketbalistů poprvé prohráli

Šiauliai – Obhájci titulu Španělé utrpěli na závěr základní skupiny mistrovství Evropy basketbalistů první porážku. Po předchozích čtyřech výhrách dnes nechali odpočívat hvězdu Los Angeles Lakers Paua Gasola a podlehli vicemistrům světa Turkům 57:65.

Basketbal
zdroj: Getty Images

I bez svého nejlepšího střelce na turnaji Gasola španělští hráči dlouho potvrzovali roli favorita, ale v poslední čtvrtině dali jediný koš a soupeř utkání otočil. O poslední úspěšný pokus mistrů Evropy se postaral minutu a 20 sekund po začátku závěrečné části Felipe Reyes, pak už se španělští basketbalisté nedokázali střelecky prosadit.

Reprezentanti Turecka, kterým před posledními zápasy základní části hrozila neúčast v další fázi šampionátu, vítězstvím potvrdili postup. Ten jim zajistilo už vítězství Británie nad Polskem 88:81 v předchozím utkání skupiny A.

Překvapivě vyřazeno bylo Chorvatsko, které dnes podlehlo 69:74 Řecku, jež jde dál. O šanci vybojovat si účast na olympijských hrách v Londýně přišla také Itálie. Místo Chorvatů ze skupiny C postoupilo Finsko, které se na šampionát probojovalo až krátce před turnajem v dodatečné kvalifikaci.

Mezi evropskou elitou hraje skandinávský tým poprvé po 16 letech. Bez porážky prošli základní části jen evropští šampioni z roku 2007 Rusové a Francouzi, kteří ve velké bitvě zdolali v souboji o prvenství v "béčku" Srbsko 97:96 po prodloužení.

Mistrovství Evropy basketbalistů v Litvě:

Skupina A (Panavežys):Velká Británie - Polsko 88:81 (39:31), Turecko - Španělsko 65:57 (35:38), Portugalsko - Litva 69:98 (35:41).

Skupina B (Šiauliai):Izrael - Itálie 96:95 po prodl. (84:84, 49:41), Německo - Lotyšsko 81:80 (33:33), Srbsko - Francie 96:97 po prodl. (80:80, 41:43).

Skupina C (Alytus):Finsko - Černá Hora 71:65 (36:40), Řecko - Chorvatsko 74:69 (44:27), Makedonie - Bosna a Hercegovina 75:63 (35:38).

Skupina D (Klajpeda):Bulharsko - Gruzie 79:69 (34:37), Rusko - Slovinsko 65:64 (34:40), Ukrajina - Belgie 74:61 (43:26).