Magazín EURO 2024

Nymburk zdolal i Opavu, Děčín otočil střetnutí ve Svitavách

Praha - Nymburk i nadále potvrzuje svoji roli jednoznačného favorita české basketbalové ligy, v 7. kole porazil Opavu 89:71. Slezané, kteří klesli z třetí na čtvrtou příčku, však jako teprve druhý celek v sezoně dokázali sehrát s vysokým favoritem alespoň důstojnou partii. Druhou příčku uhájily Pardubice, které jasně přehrály Brno poměrem 99:74, a před Opavu se dostal i Prostějov výhrou 75:60 nad USK Praha a Děčín po obratu a triumfu 62:61 ve Svitavách.

Opava podlehla Nymburku o 18 bodů, což se v této sezoně v zápase s třináctinásobným mistrem povedlo jen Pardubicím. "Přestože jsme prohráli, musím tým pochválit za statečnost jak v obraně, tak v útoku. Donutili jsme soupeře odehrát v nejsilnější sestavě celé utkání a to považuji za naše pozitivum," řekl domácí kouč Petr Czudek.

Výkon slezského týmu ocenil i nymburský trenér Ronen Ginzburg. "Klobouk dolů před výkonem Opavy, je to velmi dobře koučovaný tým. Vedli jsme sice celé utkání, ale do většího náskoku jsme se nedostali, neboť Opava byla v obraně velmi silná. Zápas byl pro nás dobrou přípravou na nadcházející pohárová utkání," uvedl kouč účastníka Ligy mistrů. "Opava ukázala, jak se na nás má hrát, a hodně nás prověřila. V letošní lize byla jednoznačně nejsilnějším soupeřem," dodal Jiří Welsch.

Pardubicím těsně unikla první "stovka" v sezoně, i tak si snadno poradily s předposledním Brnem. Jejich nejužitečnějším hráčem v generálce na středeční úvodní utkání Evropského poháru proti APOELu Nikósie byl Joseph Wall, jenž zaznamenal 21 bodů, osm doskoků a čtyři asistence.

Po středeční porážce v Jindřichově Hradci vybojoval Prostějov vítězství nad USK, o kterém rozhodl až v poslední čtvrtině, když ji vyhrál o deset bodů. Hostům nepomohlo ani 21 bodů nejlepšího střelce zápasu Petra Šafarčíka.

Basketbalisté Děčína po obratu zdolali těsně Svitavy

"Hráli jsme slušně jenom deset minut. Pak se nám prostě vybily baterky. Nebylo to dobré ani v útoku, ani v obraně. Zaostávali jsme na doskoku. Prostějov získal 44 doskočených míčů a to je hodně velké číslo. To pak nejde vyhrát," řekl kouč Pražanů Mirsad Alilovič.

Druhou výhru v řadě a poskočení na čtvrté místo zaznamenali basketbalisté Děčína. Přitom na palubovce Svitav v polovině střetnutí prohrávali o sedm bodů. Díky povedené třetí čtvrtině, kterou ovládli rozdílem devíti bodů, nakonec duel otočili a po dramatickém závěru zvítězili 62:61.

"Byl to hodně obranný zápas a výsledek tomu odpovídá. Na začátku jsme po pěti minutách prohrávali 0:9 a myšlenkami byli asi ještě v autobuse. Naopak v závěru se k nám přiklonilo štěstí," řekl Tomáš Pomikálek, jenž k triumfu pomohl sedmnácti body.

Třetím hráčem, který v této sezoně dosáhl v jednom utkání hranice 30 bodů, se stal Malcolm Joseph Brooks z Jindřichova Hradce. Jeho tým přesto podlehl v Kolíně 85:92.

Basketbalová Kooperativa liga mužů - 7. kolo:

Opava - Nymburk 71:89 (13:20, 36:47, 52:69) Nejvíce bodů: Gniadek 19, Jurečka 14, Blažek 9 - Meier 18, Allen 17, Sant-Roos 15, Benda 13, Pumprla 11.

Pardubice - Brno 99:74 (28:23, 45:35, 69:50) Nejvíce bodů: Wall 21, Burnett 18, Švrdlík a Autrey po 16, Škranc 10 - Nehyba 18, Sinadinovič 15, Simpson 13, Mikulič 12.

Prostějov - USK Praha 75:60 (20:23, 43:35, 55:50) Nejvíce bodů: Palyza 19, Tomanec 14, Norwa 13, Souček 12 - Šafarčík 21, Feštr 13, Michal Mareš 9.

Kolín - Jindřichův Hradec 92:85 (25:25, 51:35, 72:65) Nejvíce bodů: Skinner 23, Bakič 20, Kerr 13, Hunt 12, Machač 10 - Brooks 30, Šoula a Canty po 16, Zuzák 11, Stegbauer 10.

Svitavy - Děčín 61:62 (16:14, 36:29, 46:48) Nejvíce bodů: Mays 15, Vučica 14, Bannister 13 - Pomikálek 17, P. Houška 12, Šiška 10.