Lyžování ČR 2024

Nymburk si v Olomoucku pojistil čelo tabulky. Brno předskočilo Kolín

Brněnští basketbalisté po neúspěšném souboji o čelo tabulky národní ligy s Nymburkem napravili alespoň přímý duel o druhé místo s Kolínem. Svěřenci Libora Růžičky vyhráli 92:81 a přerušili tak Medvědům jejich vítěznou sérii. Nymburk si v 11. kole NBL pojistil prvenství na půdě Olomoucka, jež porazil 96:83.

Basketbalisté Brna
zdroj: Basket Brno

Nymburští basketbalisté si pojistili první místo v ligové tabulce výhrou nad předposledním Olomouckem 96:83. Hanáci nenavázali na nedávná cenná vítězství nad Opavou a Děčínem a zůstaly jim dvě výhry z deseti zápasů.

Osmnáctinásobní čeští šampioni zvládli i šesté ligové utkání pod vedením trenérů Ladislava Sokolovského a Pavla Budínského, kteří mužstvo převzali na konci října. O neporazitelnost je připravil v úterý Bahcesehir v Lize mistrů.

Trenéři nechali odpočívat rozehrávače Klassena a místo obvyklých opor dali více prostoru dalším hráčům. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 15 body Rylich, jenž proměnil tři trojky. Ještě o jednu více dal Simmons, autor 14 bodů. Za hosty dali po 15 bodech Williams a Moten. Heinzl měl double double za 11 bodů a 10 doskoků.

"Být nejlepším střelcem Nymburka v zápase zní moc hezky. Jsem rád, že k tomu v této sezoně vůbec došlo a že mi tam konečně něco spadlo. U mě je to hodně o sebevědomí. A fakt, že mi trenéři věří a nutí mě k tomu, abych si ty střely bral, mi hodně pomáhá," uvedl Rylich.

Brno týden po prohře s Nymburkem další souboj s týmem z čela tabulky zvládlo. Kolínu nepomohlo 20 bodů kapitána Číže, nejlepším střelcem hostů byl Chatman s 19 body.

Opava bez klíčového rozehrávače Šiřiny prohrávala na začátku poslední čtvrtiny v Děčíně o 10 bodů, nakonec podlehla jen o dva. Slavík dal za hosty 18 bodů, domácí kapitán Pomikálek vedl domácí střelce s 15 body.

"Přijeli jsme bez tří hráčů základní rotace, bez rozehrávačů, přesto jsme nic nevzdávali. Chybělo málo, na konci jsem měl tu trojku zvednout," uvedl Luděk Jurečka, který vedl Opavu jako kapitán. "Dneska jsme víc bojovali, než hráli basket. Hráči hráli na nezvyklých pozicích. Mohli jsme i vyhrát, ale Děčín celý zápas vedl a asi by to ani nebylo spravedlivé," uvedl kouč hostů Petr Czudek.

Domácí trenér Tomáš Grepl ocenil své hráče, z nichž někteří nastoupili i se zdravotními problémy. "Jsem rád, že jsme nakonec vyhráli, protože takhle vést celý zápas, to by byla škoda prohrát. Opava má i s těmi absencemi velmi dobrý tým a výborné hráče. Já bych radši, aby tady Šiřina hrál," prohlásil.

První pražské derby po 12 letech bylo vyrovnané v první čtvrtině, která skončila 20:20. V dalším průběhu měli navrch hráči USK. Okauru se prosadil 25 body a 14 doskoky, v dresu Slavie si připsal double double Jelínek za 20 bodů a 10 doskoků. Dvacet bodů dal i Páleník.

Další výborný individuální výkon předvedl nový ostravský hráč Mathon, který nasbíral 23 bodů a 13 doskoků a měl velký podíl na vítězství 85:83 na hřišti posledního Hradce Králové. Domácí Autrey odehrál zápas bez střídání a zaznamenal 18 bodů a 11 asistencí.

Nedělní dohrávku kola zvládli po velkém obratu v závěrečné čtvrtině hráči Pardubic v Ústí nad Labem, kde vyhráli 81:71 a po třetím vítězství za sebou si upevnili páté místo v tabulce. V posledním hracím období Východočeši umožnili soupeři vstřelit jen pět bodů a inkasovali jediný koš ze hry. Desetiminutovku, do níž vstupovali s jedenáctibodovým mankem, opanovali v poměru 26:5.

Domácí tým vedl před koncem třetí čtvrtiny 66:54, ale od té doby se už prosadil z pole jen kapitán a nejlepší střelec týmu Ladislav Pecka, autor 14 bodů. Ve zbylých více než osmi minutách se Severočeši zmohli jen na tři proměněné trestné hody. "Za mě jenom nekoncentrovanost a nedisciplinovanost některých hráčů. My jsme ve čtvrté čtvrtině přestali hrát, udělali jsme z obrany freestyle. Pokud budeme hrát takhle nedisciplinovaně, tak můžeme hrát někde venku na hřišti, ale ne na basketbalových palubovkách," zlobil se ústecký trenér Jan Šotnar.

Hosté dominovali při útočném doskakování (16:5), jejich nejužitečnějším hráčem byl David Pekárek, který dal 20 bodů a čtyři trojky a doskočil osm míčů. "Hráči si věřili, i když jsme byli -12. Druhý poločas jsme byli lepší v obraně jeden na jednoho a vyhráli jsme ho na doskoku. To jsou klíčová čísla, a když máš víc útoků, tak máš víc šancí skórovat," řekl pardubický kouč.

Basketbalová Kooperativa liga mužů - 11. kolo:

Nymburk - Olomoucko 96:83 (25:18, 51:38, 71:63) Nejvíce bodů: Rylich 15, Simmons 14, Watson 13 - Williams a Moten po 15, Heinzl 11.

Kolín - Brno 81:92 (25:25, 42:52, 63:77) Nejvíce bodů: Číž 20, Slavinskas 16, Jelínek 15 - Chatman 19, Bálint 16, Puršl 15.

Hradec Králové - Ostrava 83:85 (27:24, 47:41, 63:66) Nejvíce bodů: Autrey 18, Peterka 16, Mandalinič a Šturanovič po 14 - Mathon 23, Šmíd 19, Morgan 15.

Děčín - Opava 65:63 (20:8, 36:34, 56:47) Nejvíce bodů: Pomikálek 15, Svoboda 12, Nichols 11 - Slavík 18, Kvapil 11, Farský 10.

Slavia Praha - USK Praha 81:92 (20:20, 39:46, 57:65) Nejvíce bodů: Jelínek a Páleník po 20, Pumprla 16 - Okauru 25, Pipes 20, Böhm 12.

Ústí nad Labem - Pardubice 71:81 (24:20, 43:41, 66:55) Nejvíce bodů: Pecka 14, Martin 13, Hicks a Svejcar po 12 - Pekárek 20, Rikič 16, Vyoral 14.