Svět motorů

Nymburk si pochutnal na oslabených Pardubicích, Opava nezaváhala v Hradci

V jednoznačnou partii se změnilo utkání 8. kola nejvyšší soutěže v Nymburku, kde domácí basketbalisté deklasovali oslabené Pardubice vysoko 105:59. Jednoznačný výsledek se zrodil až po změně stran, kdy obhájci titulu nastříleli 65 bodů. Hostům chyběl nemocný Tomáš Vyoral, který před třemi týdny ve výrazně vyrovnanější předehrávce potrápil favorita 34 body. Druhá Opava se vrátila na vítěznou vlnu v Hradci Králové po výsledku 101:69.

Luka Rupnik z Nymburku v utkání Ligy mistrů
zdroj: imago sportfotodienst autor: Takis Sagias

Ligoví suveréni v úvodu nedali přes tři minuty koš a většinu první části prohrávali. Hayden Dalton je však tříbodovou akcí poslal v 8. minutě do vedení a od té doby už domácí náskok pouze navyšovali. K 92. ligovému vítězství za sebou si pomohli čtrnácti trojkami, čtyři trefil Omar Prewitt, s 16 body nejlepší střelec zápasu. Dalton a Jerrick Harding dali o bod méně.

"Po pomalém začátku jsme ve druhé půli odvedli mnohem lepší práci. Byla tam mnohem větší koncentrace a větší nasazení. Kontrolovali jsme hru a blížila se našim představám. Ať už hráči dělají cokoli, záleží, jak to dělají. Je třeba hrát na sto procent a to tam ve druhé půli bylo," hodnotil nymburský trenér Oren Amiel.

Na dno tabulky se po čtvrté porážce za sebou propadly Svitavy, které prohrály doma s Kolínem 79:89. Středočeši hráli kvůli karanténě vynucené nákazou koronavirem v týmu teprve podruhé a bez jednoho dne přesně po měsíci vyrovnali svou bilanci po porážce v Brně. Shodně 22 body se blýskli Devante Wallace a Jiří Jelínek, jenž přidal i 10 doskoků.

Naopak Děčín po návratu z karantény neuspěl a podlehl na domácí palubovce USK Praha 76:81. Severočechům nestačil střelecký výkon Ondřeje Šišky (27 bodů), kterému sekundoval s 15 body a 14 doskoky Tomáš Pomikálek. Hosty táhli autor 24 bodů Robert Rikič a Ondřej Sehnal, jenž zaznamenal triple double.

Opava se v Hradci Králové vrátila na vítěznou vlnu

Po středeční porážce od favorizovaného Nymburku se hráči Opavy oklepali a po výhře na palubovce Hradce Králové si upevnili druhé místo v tabulce.

Slezané opanovali pátý ze šesti zápasů. Utkání měli pod kontrolou od závěru první čtvrtiny a do té poslední už šli s třicetibodovým náskokem. Opět jim fungovala tříbodová střelba, zpoza oblouku skórovali čtrnáctkrát - Luděk Jurečka šestkrát.

Nejlepší střelec soutěže Jakub Šiřina měl za první poločas na kontě jen 5 bodů, ale nakonec se dostal na svůj dosavadní průměr 27 bodů a ovládl zápasové statistiky - připsal si totiž také 8 asistencí, 6 doskoků a 9 získaných faulů, které neomlyně trestal při trestných hodech.

Basketbalová Kooperativa liga mužů - 8. kolo:

Nymburk - Pardubice 105:59 (19:16, 40:32, 71:39) Nejvíce bodů: Prewitt 16, Harding a Dalton po 15 - Slanina 14, Dunans a Michal Svoboda po 10.

Svitavy - Kolín 79:89 (17:24, 37:52, 60:64) Nejvíce bodů: Welsch a Sehnal po 19, Proleta 13 - Wallace a Jelínek po 22, Skinner 18.

Děčín - USK Praha 76:81 (15:27, 32:47, 59:62) Nejvíce bodů: Šiška 27, Pomikálek 15, Žikla 12 - Rikič 24, Mareš 16, O. Sehnal a Štěrba po 13.

Hradec Králové - Opava 69:101 (20:23, 34:47, 46:76) Nejvíce bodů: Šoula 13, Halada 12, Sedmák a Koloničný po 9 - Šiřina 27, Gniadek a Jurečka po 18.