MČR v půlmaratonu

Nymburk se letos trápí, ale v Opavě dokázal zvítězit dokonce o 14 bodů

Basketbalový Nymburk v této sezoně nebývale tápe a jeho dominance nad domácí soutěží je na vážkách. Jedním ze schopných soupeřů je i Opava, která se Středočechy pokusila porazit na domácí palubovce. To však Slezanům nevyšlo a Nymburk duel zvládl výrazně lépe. Zvítězil o čtrnáct bodů 91:77. Naopak Brno začalo nadstavbu porážkou 86:95 s Děčínem.

Marek Klassen z Nymburku (vpravo)
zdroj: ČTK / Šimánek Vít

Nymburk po horším prvním poločase, který prohrál 44:54, po přestávce soupeře dotáhl. Obhájci titulu zlepšili obranu, Opavští se naopak už tolik střelecky nedokázali prosadit. Ve druhém poločase dali domácí jen 33 bodů a nezachránil je ani Jakub Šiřina, který celkem nasbíral 31 bodů, z toho 24 v první půli. Nejlepším střelcem hostů byl s 18 body Martin Kříž.

Brňané ztratili vyrovnaný duel v koncovce. Hosty dostal tři minuty před koncem Filip Kroutil úspěšným tříbodovým pokusem do vedení 85:84. Matěj Svoboda pak dalšími dvěma trojkami náskok navýšil na 91:84 a v poslední minutě už oba týmy skóre korigovaly jen z trestných hodů.

"Před zápasem jsem měl pocit, že naše hra jde nahoru, ale v poločase jsem zas spadl z hrušky. I když je třeba uznat, že to bylo hlavně vinou Kuby Šiřiny, který hrál nejlepší minuty v sezoně. Nakopl Opavu a mohli jsme být rádi, že to bylo jen o deset bodů," řekl nymburský kouč Ladislav Sokolovský. Po pauze pomohly hostům změny v obraně. "Opavě pak trochu došly síly, přestala jim jít hlava a už si tolik nevěřili," dodal.

"Změnili jsme nějaké věci v obraně a přineslo to ovoce. Šli jsme tam s menší sestavou a vše jsme přebírali. Právě obrana a nasazení ve hře jeden na jednoho přinesly vítězství," pochvaloval si Kříž.

Děčínské basketbalisty střelecky táhl Ty Nichols, který nastřílel 31 bodů. Anthony Lamont Walton zapsal double double za 19 bodů a 11 doskoků, 19 bodů nasbíral i Svoboda, jenž proměnil pět z osmi tříbodových pokusů.

Ve skupině A2 se v 1. kole dařilo hostům. USK Praha zvítězil v Hradci Králové 106:88, pražská Slavia vyhrála na hřišti Olomoucka 84:79.