Golf Time

Nymburk posedmé v řadě získal Český pohár, ve finále porazil Pardubice 87:83

Liberec – Basketbalisté Nymburka opět potvrdili, že v Česku v současnosti nemají konkurenci, když posedmé v řadě opanovali finále Českého poháru. V tom porazili v liberecké hale Pardubice 87:83 a tuto trofej vyhráli podeváté v historii. Třetí místo vybojovala Ostrava, když vyhrála 93:82 nad Prostějovem.

Slavící hráči Nymburku
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

Nymburk za vítězstvím nasměroval vydařený závěr první čtvrtiny, ve které získal náskok 12 bodů, k čemuž přispěly trojky Rančíka a dvě Cartera. Vydatně jim sekundovali i Pomikálek a Welsch, který jen za první půli nasbíral sedm asistencí.

Pardubice držel ve hře útočný doskok, měly na konci i lepší střelbu z pole - 48 procent oproti 42 soupeře - ale také 15 ztracených míčů. Nymburk dal v pohárovém finále celkem deset trojek a s pomocí nejlepšího střelce Radoslava Rančíka a jeho 23 bodů dosáhl opět na trofej.

"Zápas byl lehký a těžký zároveň. Lehký v tom, že jsme si na začátku udělali náskok, a těžký v tom, že jsme je pustili zpátky do zápasu," řekl Rančík. "Polevili jsme v agresivitě a už nedávali tak snadno koše jako v první půli," dodal.

Nymburk uhájil svou neporazitelnost v poháru, která trvá od sezony 2006/07. Naposledy Nymburští prohráli v roce 2006 v semifinále s Prostějovem. "Jsem šťastný. Byl to druhý cíl pro tuto sezonu. Prvním byl postup do osmifinále Evropského poháru a teď nás čeká obhajoba titulu v lize," přidal trenér Nymburku Ronen Ginzburg.

V dresu poražených Východočechů smutnil i Samuel Faifr, jenž se dnes blýskl střelbou zdálky a proměnil všech pět trojkových pokusů. "Padalo mi to tam. Škoda, že nám na konci chybělo trochu štěstí," litoval.

"O vítězství rozhodly detaily a možná i v závěru zkušenosti. V koncovce jsme totiž začali vybírat zbytečně složité střely," uvedl pardubický trenér Jan Slowiak. "Přesto jsme bojovali a nakonec rozhodl možná jeden útočný doskok, možná neproměněná šestka. To k takovému utkání patří. Nymburk v koncovce použil veškeré zbraně, které umí, a zahrál to skvěle," dodal.

Ostrava třetím místem potvrdila vydařenou sezonu, protože po základní části ligy skončila druhá hned za suverénním Nymburkem. Právě s ním vypadla v semifinále. Lepšího umístění Slezané dosáhli jen v sezonách 1998/99 a 2006/07, kdy prohráli až ve finále.

Zápas o bronz s Prostějovem rozhodli Ostravští ve třetí čtvrtině, když za vyrovnaného stavu 50:50 předvedli šňůru 13:2 a náskok už udrželi do konce. Výrazně k tomu přispěl Američan Barnes, který během šňůry zaznamenal devět ze svých 13 bodů. Dalších 22 bodů a osm asistencí přidal jeho krajan Ames. Prostějov doplatil i na to, že jeho střelec Slezák se tentokrát ze hry netrefil ani jednou.

Finálový turnaj Českého poháru basketbalistů v Liberci:

Finále:
Nymburk - Pardubice 87:83 (30:18, 54:45, 69:64)
Nejvíce bodů: Rančík 23, Carter a Pomikálek po 16, Welsch a Benda po 10 - Muirhead 17, Faifr 16, Pospíšil 14, Zabas 13, Kotas 11. Rozhodčí: Vyklický, Dolinek, Hošek. Fauly: 26:19. Trestné hody: 19/21 - 18/26. Trojky: 10:7. Diváci: 1100.

O 3. místo:
Ostrava - Prostějov 93:82 (23:16, 44:43, 67:58)
Nejvíce bodů: Ames 22, Greene 16, Dufault a Stehlík po 14, Barnes 13 - Kohout 18, Marko a Prášil po 16, Švrdlík 15, Pandula 10. Rozhodčí: Hruša, Matějek, Vondráček. Fauly: 25:16. Trestné hody: 15/12 - 26/16. Trojky: 9:10.