Následuje
Branky, body, vteřiny

Nesplněný cíl, ale ne selhání. Prostě nám to nevyšlo, říká Blažek

Ankara – Cíl české reprezentace basketbalistek - účast ve čtvrtfinále MS - zůstal nesplněn, sen o napodobení stříbrné pouti z minulého světového šampionátu se po prohře s Kanadou rozplynul. Přesto trenér českých basketbalistek Lubor Blažek odmítá zklamání. Byl by rád, kdyby se výsledek basketbalistek hodnotil i v porovnání s ostatními kolektivními sporty.

Trenér českých basketbalistek Lubor Blažek
zdroj: ČTK autor: Doležal Michal

"Samozřejmě jsme chtěli mezi nejlepších osm, ale nepovedlo se. Teď se to pár let dařilo a jednou to prostě nevyjde. Nelíbí se mi, že u některých sportů se bere 28. místo jako úspěch a my jsme neustále kritizováni," řekl Blažek po vysoké porážce 71:91 od Kanady, která znamená, že Češky skončí nejlépe deváté. "Budu rád, když se více kolektivních sportů bude účastnit takových akcí, jako je mistrovství světa," dodal.

Basketbalistky na turnaji porazily soupeře, které papírově měly porazit. A to Japonsko a Brazílii. Na mistryně Evropy ze Španělska momentálně český tým nestačí a Kanadu považuje Blažek za výkonnostně srovnatelného soupeře, proto nebral prohru jako vyloženě selhání. Tím byl spíš výkon v zápase.

Lubor Blažek:

"Dvě vítězství, dvě porážky – to není špatný výsledek. Možná na základě posledního utkání, kdy jsme prohráli o dvacet bodů s Kanadou, jsou všechny ty pocity zkreslené."

"Kanada je na podobné úrovni. U nás ji nikdo nezná, ale poslední čtyři roky hraje opravdu dobře. Tady se dá spíše mluvit o rozdílu ve skóre než o tom, jestli jsme prohráli, nebo vyhráli. Obě družstva jsou na tom podobně, nám to však prostě nevyšlo," litoval Blažek.

Blažek chválil mladé nadějné hráčky

Absence v závěrečné části turnaje mrzí i z toho pohledu, že omlazený tým přišel o šanci zahrát si další tři těžké zápasy a nasbírat cenné zkušenosti do budoucna. "Určitě to mrzí i z tohoto pohledu. Na druhou stranu jsem spokojený, v jakém světle se tu ukázaly mladé rozehrávačky," pochválil Blažek Kateřinu Bartoňovou a Kateřinu Sedlákovou.

"Ukázaly se i další hráčky jako Alena Hanušová či Tereza Vyoralová, která se také na chvíli dostala na hřiště. Je třeba to na těchto hráčkách začít pomalu stavět. Budoucnost tu určitě je. Ale také je třeba se zamyslet nad tím, abychom měli výsledky v osmnáctkách a dvacítkách kvůli doplňování kádru. Ne jen kritizovat áčko," dodal.

Budoucnost Vítečkové v náznacích

Zatím netuší, zda v národním družstvu bude pokračovat kapitánka a dlouholetá nejlepší střelkyně týmu Eva Vítečková. "To si netroufnu říci. Samozřejmě bych byl rád, kdyby v týmu pokračovala, dneska nám hodně pomohla. Nějaké náznaky jsou, ale ty neřeším," dodal.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy