Nepřímý souboj o třetí místo ovládli po výhře v Kolíně basketbalisté Pardubic

Praha – Třetí místo po základní části basketbalové ligy uhájili hráči Pardubice. Ti podobně jako další adepti na bronzovou pozici Opava a Děčín dokázali v posledním kole vyhrát, ale v jejich prospěch nakonec rozhodlo lepší skóre. Ve čtvrtfinále se tak utkají dvojice Nymburk - Ostrava, Prostějov - Kolín, Pardubice - Ústí nad Labem a Opava - Děčín. Nic na tom nezmění ani dohrávky Nymburka proti Svitavám a Ostravě.

Levell Sanders z Pardubic
zdroj: ČTK autor: Zehl Igor

Pardubice zvítězily v Kolíně 74:65 zejména zásluhou Levella Sanderse, který byl s 25 body nejlepším střelcem a s pěti asistencemi nejlepším nahrávačem zápasu, navíc proměnil všech dvanáct trestných hodů. "Toho zápasu si cením, protože jsme byli v postavení, že jsme do play off mohli jít z 3., 4. nebo 5. místa. Samozřejmě jsme chtěli začínat z třetího. A zápas byl extrémně tvrdý. Takhle nějak se budou hrát zápasy play off," řekl trenér Pardubic Dušan Bohunický.

Opava i Děčín naproti tomu uspěly na domácích palubovkách. Slezané otočili zápas s Ústím nad Labem, ve kterém už prohrávali ve druhé čtvrtině 37:48. Druhý poločas ale vyhráli o 22 bodů a zvítězili 94:82. Opavany střelecky táhl autor 28 bodů Jakub Blažek, k tomu přidal osm doskoků. Martin Gniadek přispěl deseti body a 14 doskoky. V ústeckém dresu nejlepší střelec soutěže Kwamain Mitchell dal 18 bodů a základní část zakončil s průměrem 22,74 bodu na zápas.

"V první půli jsme špatně bránili, dostat za poločas 53 bodů je strašně moc. Ve druhé půli jsme již hráli lépe a teď se musíme připravit na Děčín," řekl opavský trenér Petr Czudek.

Čtvrtfinálový soupeř Opavanů Děčín v bodově nejchudším utkání posledního kola porazil 69:54 Ostravu a připravil ji o teoretickou naději na sedmé místo. "Chtěli jsme vyhrát, protože jsme pořád byli ve hře o výhodu domácího prostředí pro play off. Chtěli jsme vsadit na hodně defenzivní kartu, to se nám podařilo," řekl děčínský kouč Pavel Budínský.

Druhý Prostějov potvrdil roli favorita proti poslednímu Brnu. Na výhře 91:76 se 22 body podílel Jaromír Bohačík, o dva méně dal Ondřej Kohout.

Sestřih utkání basketbalistů Jindřichův Hradec - USK Praha

Nejvyrovnanější zápas sehrály týmy bez šancí na play off. Jindřichův Hradec v boji o deváté místo podlehl doma pražskému USK 95:96 po prodloužení, které rozhodující trojkou zakončil Jiří Slavík. Hosté se zpoza oblouku trefili celkem třináctkrát proti třem úspěchům domácím.

Jihočeši přitom měli tři střelce s 21 a více body na kontě. Vedle Pavla Nováka (23 bodů a 10 doskoků) a Briana Traceyho (21 a 11) byl největší hvězdou Lions Hernst Laroche, který si připsal 30 bodů a po sedmi asistencích, doskocích a získaných faulech. Stanislav Votroubek byl nejlepším hráčem USK s 19 body a 10 doskoky.

Basketbalová Mattoni liga mužů - 44. kolo:

Jindřichův Hradec - USK Praha 95:96 po prodl. (23:26, 43:52, 64:58, 84:84)
Nejvíce bodů: Laroche 30, Novák 23, Tracey 21 - Votroubek 19, Feštr 14, Mareš 13, Slavík 10. Rozhodčí: Vyklický, Matějek, Karásek. Fauly: 26:28. Trestné hody: 43/24 - 28/21. Trojky: 3:13.

Děčín - Ostrava 69:54 (15:12, 31:25, 52:39)
Nejvíce bodů: Bosák 16, Bažant 14, J. Houška 8 - Willman 10, Zbránek 10, Alič 9. Rozhodčí: Hruša, Kučera, Kučerová. Fauly: 12:16. Trestné hody: 14/8 - 12/8. Trojky: 5:2.

Kolín - Pardubice 65:74 (17:17, 37:39, 51:53)
Nejvíce bodů: Horák 19, Zuzák 18, Field 11, Ličartovský 10 - Sanders 25, Muirhead 18, Nelson 13. Rozhodčí: Hošek, Galajda, Linhart. Fauly: 21:17. Trestné hody: 13/10 - 25/22. Trojky: 3:2.

Opava - Ústí nad Labem 94:82 (25:24, 43:53, 69:67)
Nejvíce bodů: Blažek 28, Šiřina 21, Dokoupil 14, Sokolovský 11, Gniadek 10 - Bowden 20, K. Mitchell 18, Šteffel 15. Rozhodčí: Dolinek, Paulík, Večeřa. Fauly: 19:21. Trestné hody: 26/14 - 15/9. Trojky: 14:9.

Prostějov - Brno 91:76 (21:18. 44:37, 73:57)
Nejvíce bodů: Bohačík 22, Kohout 20, Švrdlík 10 - Geiger 18, McClain 15, Zachrla 14, Semerád 12. Rozhodčí: Vondráček, Kapl, Znamínko. Fauly: 21:19. Trestné hody: 18/13 - 18/13. Trojky: 8:3.