Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
České ragby

Nechtěli jsme být za otloukánky. Svoje výkony ale nesleduju, říká říjnový MVP a tahoun nováčka ligy Sýkora

V polovině utkání letošní sezony nejvyšší české soutěže zaznamenal dvaadvacetiletý Vojtěch Sýkora výkon triple-double, o kterém se některým basketbalovým esům může jenom zdát. V kombinaci se svými dlouholetými spoluhráči tak při premiérové sezoně Písku dali celé lize najevo, že i Sršni umí bodat. Potvrdit svoji dosavadní čelní pozici mohou v neděli s mladým týmem USK Praha. Zápas 13. kola NBL můžete sledovat živě od 16:55 v exkluzivním přímém přenosu ČT sport Plus.

Vojtěch Sýkora diriguje premiérovou sezonu Sršňů Písek
zdroj: Sršni Písek/Facebook

Po odehraných deseti zápasech se nováček nejvyšší české soutěže pro mnohé překvapivě drží na pátém místě. "Nemůžeme být spokojenější. Po vysoké prohře s Nymburkem jsme si řekli, že nechceme být v lize za otloukánky a že můžeme porazit každého," prozradil dvaadvacetiletý dirigent sršního útoku.

Mentální taktika evidentně na písecké basketbalisty zafungovala, neboť od té doby ovládli šest z osmi zápasů. Mezi ně se řadí i domácí uhájený skalp 94:91 proti obhájci titulu z Opavy. Podobný nováčkovský kousek se podařil v minulém ročníku i Slavii, když také před domácím publikem zaskočila 80:71 tehdejší nymburské šampiony.

"Samozřejmě, že když hraješ s loňským mistrem, je tam motivace se ukázat. Na druhou stranu – já si úplně nemyslím, že v našem případě to bylo o tom, že Opava je mistr. Ale že jsme středu předtím vyhráli v Kolíně a zbláznili tím celé město. Když ti přijde plný barák, je těžký vypustit jediný souboj. Hraješ s každým stejně bez ohledu na to, jestli je to mistr, anebo dvanáctý tým tabulky," vnímal příčiny cenného vítězství autor 14 bodů, 12 doskoků a 11 asistencí, a tedy i svého druhého sezonního "triplu".

Vítězná děkovací tradice fanouškům Sršňů písek
zdroj: Kooperativa NBL/Facebook

Sršni se jako jedni z mála týmů v lize mohou pyšnit opravdu silnou fanouškovskou základnou, kterou tvoří zejména bývalí i současní hráči. "V tom je to kouzlo. Znají nás a chodí na nás, ne koukat na soupeře. Hlavně kvůli nim doufám, že se nám bude dařit i nadále, abychom je nějakým způsobem bavili," popsal Sýkora oddanost a familiárnost klubové scény. Podle něj však nejvyšší soutěží a zdárným startem sezony žije celé město, ne jen basketbalový okruh.

Pokud se v minulých sezonách tedy hovořilo o žlutém pekle v Opavě, dalo by se říci, že do sršního hnízda v Písku letos pravděpodobně také kdejaký soupeř nezavítá dvakrát pln nadšení. "Každé utkání je pro nás neskutečný zážitek. Lidi si to nepřijdou jen odsedět, ale přijdou si zakřičet a podpořit nás. Strašně si toho vážíme," vyzdvihl 190 cm vysoký rozehrávač.

S přibývajícími výhrami roste i chuť po vyšších cílech

S bilancí šesti výher a čtyř porážek basketbalisté Sršňů předčili svoje dosavadní předsezonní očekávání. "Počítali jsme, že můžeme začít deseti porážkami v řadě, ale že to chceme primárně hrát s týmem, se kterým jsme se tam dostali. To, že nám to tak vychází, je fajn, ale musíme zůstat nohama na zemi," uvědomuje si Sýkora.

"Primární ambice se nezměnily. V současné situaci rekonstrukce haly a první nováčkovské sezony je hlavní soutěž udržet a ideálně se vyhnout baráži. Na stranu druhou se nebudeme zříkat toho, že kdyby se hrálo o A1, tak si to play-off nechceme zkusit. Není to ale nutnost či povinnost, bylo by to spíše za odměnu," připouští možné lepší vyhlídky směrem k umístění po základní části.

Je nám líto, video expirovalo.
Basketbalový kouč Michal Ježdík: Písek je občerstvení ligy

Nemít v utkání co ztratit týmu pomohlo podle Svobody k úvodním důležitým výhrám. Nyní však svět basketbalu i Sršni sami na sebe kladou trochu odlišné nároky. "Už jdeme do spousty zápasu s tím, že jsme možná, co se týče aktuální formy a předvádění výkonů, mírní favoriti. Jsem za to rád, protože máme mladý tým a potřebujeme být pod nějakým takovým tlakem, abychom se otrkali a do budoucna se s tím uměli popasovat," prozradil.

Pro Sýkoru je letošní ročník již třetím v mužské elitě. První však v roli hlavního rozehrávače. "Jsem rád, že jsme si získali respekt a není v tom jen to, že nás soupeř podcení, přijede, vyhraje a odjede. Ale že musí brát zápasy proti nám vážně. Pomohlo nám i to, jak to média nafoukla a co o nás píší," dodal student právnické fakulty v Praze.

Ojedinělost české stopy přináší ovoce

Basketbalisté Písku se totiž od ostatních klubů v domácí lize liší nejen tím, že sestavu tvoří ryze čeští hráči, ale hlavně poloprofesionální sportovci. Řada Sršňů při vrcholové aktivitě pracuje či studuje. 

"Naše největší zbraň je náš systém a že se v něm většina pohybujeme od mládežnických kategorií. V týmu je deset odchovanců. Víme, jak to hrát a co od koho čekat. Navíc jsme všichni Češi. Cizinec často bývá v kabině rušivý element, který hraje na sebe. My máme rozdělené role a každý ví, jak je pro tým důležitý," objasnil nejužitečnější hráč ligy minulého měsíce.

Tento titul si Sýkora vysloužil díky svému dosavadnímu průměru triple-double, tedy dvoucifernému číslu v počtu bodů, doskoků a asistencí, který není v basketbalovém prostředí běžnou metou. A už vůbec ne, když v týmu vedle Sýkory září další hráči jako Martin Svoboda, Petr Šlechta či Filip Novotný.

"Snažím se to nevnímat, ale je to těžké, protože je to hodně medializované, až skoro moc. Často se upozaďují týmové výsledky na úkor mých individuálních, což mi vadí. Dost lidí na naše zápasy či statistiky kouká, jen aby zjistili, jestli jsem se přiblížil triple-doublu. Není to úplně příjemné, ale snažím se to nevnímat a basketem se spíš bavit," přiznal drobné šílenství ohledně své osoby Sýkora.

Zbytečný tlak na sebe však nevyvíjí, individuální výsledky pro něj nehrají stěžejní roli. "Je to hezký, ale není to věc, co bych sledoval. Jsem mnohem šťastnější, že se daří ostatním klukům, vyhráváme zápasy a bavíme lidi. To je to, proč hraju. Nepotřebuju tahat statistiky a někam se prodávat, jsem v Písku šťastný," podotkl.

Naopak pod tíhu náporu při stěžejním okamžiku se dostal celý tým. V neděli totiž v Písku přivítají hráči herně podobně mladý a dravý tým USK Prahy, jenž je v lize s náskokem jednoho utkání i jedné výhry před nimi. Utkání živě vysílá od 16:55 ČT sport Plus, stejně jako duel Nymburku v Ústí nadcházející neděli 26. listopadu.

"Bude to hodně fyzické i běhavé. Rozhodne spíše to, kdo komu vnutí svůj styl, a kdo mu naopak podlehne. Pro nás je to důležitý zápas. Pokud by se nám podařilo vyhrát a pak třeba uspět v jednom ze zápasů s Brnem, tak bychom se o play-off a vyšších ambicích mohli bavit. Zatím se ale držíme nohama na zemi a snažíme se připravit na USK," připustil možné kalkulace Sýkora.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články