Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Moment týdne

Na domácím ME můžeme dokázat velké věci, má po olympiádě jasno Ginzburg

Podle reprezentačního trenéra Ronena Ginzburga napsali čeští basketbalisté účastí na olympijských hrách v Tokiu historii. Přestože tým kolem Tomáše Satoranského řešil před turnajem i během něj pozitivní testy na koronavirus, skončil devátý. Izraelský kouč se i proto těší na mistrovství Evropy v příštím roce, v němž bude Česko hostit jednu ze základních skupin. Věří, že jeho svěřenci jsou schopni v Praze dokázat něco velkého.

Trenér Ronen Ginzburg během utkání proti výběru USA
zdroj: Reuters autor: Brian Snyder

"Myslím, že nám to ještě pořádně nedochází. Psali jsme historii českého basketbalu. Uvědomil jsem si to i ve chvíli, když mě lidé zastavovali na ulicích a děkovali. To je také jeden z hlavních výsledků. Můžete udělat řadu věcí, na které se zapomene, ale lidi nikdy nezapomenou na pocit, jak se v daný moment cítili. Myslím, že se na to bude vzpomínat i za čtyřicet let," usmál se na tiskové konferenci Ginzburg.

Je nám líto, video expirovalo.
Basketbalisté čekají na soupeře v kvalifikaci MS

Zástupci národního týmu rovněž zpětně přiznali, že měli před odletem potíže s koronavirem. Po návratu z olympijské kvalifikace v Kanadě vyšly pozitivní testy Jaromíru Bohačíkovi, Blaku Schilbovi a Jakubu Šiřinovi. U Schilba se navíc objevila "zbytková pozitivita" i během turnaje v Tokiu po úvodním zápase s Íránem.

Celý tým tak musel na jeden a půl dne do karantény.

Přestože následný Schilbův test byl již opět negativní, přišel národní tým o dva tréninky a videorozbor před duelem s Francií (77:97).

"Boči (Bohačík), Blake a Jakub se snažili, co to šlo, aby se vrátili. Zvláště Boči měl agresivní covid. V basketbalu ale občas musíte řešit těžké situace a nikdo z nich nebrečel ani si nestěžoval v médiích. Všichni to drželi v rámci týmu a snažili se to vyřešit. Myslím, že jsme předvedli dobré výsledky, ale ano, covid hrál v naší přípravě roli," uznal Ginzburg.

Utkání Česko - Francie
zdroj: REUTERS autor: Brian Snyder

Reprezentační tým by se měl sejít opět v listopadu, kdy je v plánu první ze čtyř kvalifikačních oken na mistrovství světa. Losování skupin proběhne na přelomu srpna a září a Češi by měli figurovat ve druhém výkonnostním koši, neboť je v žebříčku přeskočili po olympiádě Slovinci, Italové a Němci. Další tři okna se odehrají do konce srpna příštího roku.

V září 2022 je pak na programu mistrovství Evropy, v němž Češi hostí v Praze jednu ze základních skupin.

"V roce 2019 jsme byli šestí na MS a teď jsme skončili devátí na OH. Co se týče mezinárodních zápasů, nejsme už pár let outsiderem. Pokud máme kompletní tým bez zdravotních potíží, můžeme kromě USA porazit snad všechny," prohlásil Ginzburg.

"Říkám vám, kupte si určitě lístek. Bude to velký rok. Když budeme mít čas trénovat spolu dva nebo tři měsíce a všichni budou zdraví, můžeme příští rok dokázat něco velkého. Nejsme favorité, ale můžeme dokázat velké věci," dodal Ginzburg.

Vstupenky na ME v basketbale půjdou do prodeje na začátku listopadu, registrovaní členové v akci Česko dribluje si je ale budou moci zakoupit už v průběhu října.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články