Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Na domácí ME v basketbalu se všemi hvězdami. Nechybí ani Vaughnová

Praha – Ani jedna z největších opor českého basketbalového týmu nebude chybět na červnovém domácím mistrovství Evropy. Pojede tak jak Kateřina Elhotová, která má za sebou těhotenství, tak americká rodačka Kia Vaughnová, která v úvodu roku získala české občanství. Na soupisce ještě ubude pět jmen.

Kia Vaughnová
zdroj: ČBF autor: Václav Mudra

Oproti předchozímu šampionátu v roce 2015 je kádr výrazně omlazený, trenér Ivan Beneš pozval jen pět tehdejších hráček. A to Kateřinu Elhotovou, Terezu Vyoralovou, Alenu Hanušovou a Ilonu Burgrovou z mistrovského USK Praha a Michaelu Stejskalovou ze španělského klubu Gran Canaria.

Tehdejší kapitánka Veronika Bortelová ukončila kariéru stejně jako další opora Jana Veselá. V nominaci se nedostalo na některé dlouholeté reprezentantky Romanu Hejdovou a Kateřinu Bartoňovou, pozvánku odmítly Kateřina Hindráková, Tereza Peckova či Kamila Štěpánová. Pivotka Julie Reisingerová má pozastavenou účast v národních týmech od ČBF.

"Byly tam některé omluvenky, které nás mrzely. Štěpánová, Hindráková, Pecková, ty měly šanci v týmu být, ale nominace se vzdaly. Jinak jsme vybrali snad to nejlepší, co jsme měli k dispozici. Žádné velké překvapení tam není," uvedl Beneš. "Během posledních dvou let jsme vyzkoušeli 42 hráček, abychom je viděli zblízka. Z toho jsme vybrali tuto nominaci."

V nominaci basketbalistek na ME nechybí žádná z opor

Do národního týmu se pro velkou akci naopak po třech letech vrací vicemistryně světa z roku 2010 Petra Kulichová. Vedle ní úspěšný šampionát v Česku zažily ze současné nominace už jen Kateřina Elhotová a Burgrová.

"Od MS 2010 nám tam zůstaly jen tři hráčky. Navíc je to v podstatě úplně nové družstvo i proti poslednímu šampionátu. Je to mladý talentovaný tým, který má před sebou budoucnost a je na hráčkách, aby nás a diváky přesvědčily," řekl Beneš.

Šanci bojovat o první nominaci na evropský šampionát mají vedle Vaughnové také Pavla Švrdlíková, Klára Rosenbaumová, Jana Hausknechtová, Renata Pudláková, Petra Záplatová, Eva Kopecká, teprve osmnáctiletá Veronika Voráčková a Karolína Elhotová, která si může v národním dresu zahrát se sestrou Kateřinou. Turnaj se odehraje v Hradci Králové a Praze od 16. do 25. června.

"Jsou tam mladé holky, které si mohou vybojovat účast. A když se jim to nepovede, bude to pro ně během přípravy minimálně dobrá zkušenost do budoucna," řekl Beneš. Volbu kapitánky nechá na hráčkách.

Reprezentace se sejde v pondělí v Lázních Bělohrad, kde hráčky čeká regenerační soustředění. Chybět ještě bude Vaughnová, která se hned po konci ligové sezony připojila k týmu zámořské WNBA New York Liberty, kde už stihla odehrát dva přípravné zápasy a odstartuje sezonu. Národní tým doplní až na začátku června. Přijde tak o přípravný turnaj v Karlových Varech, stihnout by měla ale čtyři přípravná utkání včetně generálky 8. a 9. června s Chorvatskem.

Širší nominace české reprezentace basketbalistek na ME

Rozehrávačky: Lenka Bartáková (Nymburk), Kateřina Sedláková (Handicap Brno), Tereza Vyoralová (USK Praha), Petra Záplatová (Rotenburg/Něm.).
Křídla: Karolína Elhotová, Kateřina Elhotová, Veronika Voráčková (všechny USK Praha), Jana Hausknechtová (Handicap Brno), Eva Kopecká (KP Brno), Renata Pudláková (Slavia Praha), Michaela Stejskalová (Gran Canaria/Šp.).
Pivotky: Alena Hanušová, Ilona Burgrová, Kia Vaughnová (všechny USK Praha), Petra Kulichová (Botasspor/Tur.), Pavla Švrdlíková (Handicap Brno), Klára Rosenbaumová (Hradec Králové).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy