Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Univerzitní osmy 2021

Takový úspěch může být i nebezpečný, varuje Čechy Bryant. Selhání USA ho nepřekvapilo

Jen co dorazil do dějiště mistrovství světa, okamžitě se dostal do centra pozornosti. Kamery, fotoaparáty, novináři a davy fanoušků. To vše obklopilo Kobeho Bryanta, jenž v Číně plánuje sledovat vyvrcholení šampionátu, jehož je ambasadorem. Finále však bude bez jeho krajanů z USA, což ho ale tolik nepřekvapuje. Rovněž varoval Čechy před následky velkého úspěchu.

Kobe Bryant sleduje na MS zápas Austrálie
zdroj: ČTK/EFE/ autor: Juan Carlos Hidalgo

Jeho profesionální hráčská kariéra už je sice tři roky minulostí, Kobe Bryant, jeden z nejlepších basketbalistů historie, přesto příliš času k odpočinku nemá. Legenda Los Angeles Lakers je pořád v jednom kole.

Podařilo se mu získat Oscara za nejlepší krátký animovaný film, trénuje tým své dcery, absolvuje celou řadu reklamních povinností a s právě probíhajícím mistrovstvím světa v Číně ho pojí pozice ambasadora. I proto do dějiště šampionátu dorazil, aby sledoval závěrečné střetnutí.

"Je pro mě neskutečnou ctí, že jsem mohl být součástí MS. Tuhle hru jsem se učil na mezinárodní scéně v Itálii a první lekce mi dávali italští trenéři. Basketbal tehdy nebyl v takové míře globální. To, že nyní mohu šířit jeho celosvětovou slávu a krásu, je pro mě opravdu důležité. Chci, aby si co nejvíce fanoušků uvědomilo, jak je tato hra nádherná. Pokud tomu můžu pomoci, udělám to," hlásil dvojnásobný olympijský vítěz v dresu USA.

Jednou ze zemí, kde se jeho přání plní, je Česko, které v posledních dnech prožívá basketbalovou horečku. Národní tým se po skvělých výkonech dostal do zápasu o konečné 5. místo, v němž v sobotu vyzve Srbsko. Už nyní je tak jisté, že národní tým minimálně vyrovná nejlepší československé umístění, kterým byla 6. příčka.

Bryant při pohledu na nečekaný úspěch Čechů ale posílá k týmu i jedno varování. Aby reprezentaci výsledek neukolébal a hráči neusnuli na vavřínech.

"Češi mají před sebou slibnou budoucnost. Nebezpečí ovšem může spočívat v tom, že se moc uspokojíte úspěchem, na který jste dosáhli. Někdy mohou být velké oslavy podobných výsledků zrádné. Že nyní v Česku vládne radost, jste pyšní a šťastní, je v pořádku. Mělo by to ale všechny nabudit k dalšímu zlepšení. Nesmí to hráče uspat," vysvětlil Bryant, jenž pětkrát v kariéře ovládl s LA Lakers NBA a v nejlepší soutěži světa má na kontě celou řadu dalších úspěchů.

Už nyní je jasné, že český výběr skončí lépe než Bryantovi krajani. Výběr USA, který se potýkal s obrovským množstvím omluvenek a absencí největších hvězd, sice v základní skupině reprezentaci porazil, ale nakonec si zahraje o konečnou sedmou příčku s Polskem. Obhájci titulu si tak připíší nejhorší umístění v historii.

Zklamaní basketbalisté USA
zdroj: REUTERS autor: Kim Kyung-Hoon

"Už to není otázka, jestli svět Ameriku dožene. To už se před nějakým časem stalo. My teď prostě v basketbalu občas vyhrajeme, občas prohrajeme. Tak to je. Země jako Srbsko, Francie, Argentina nebo Španělsko hrají skvělý basketbal," popsal.

Američané budou mít šanci si zlepšit reputaci za rok na olympijských hrách v Tokiu, kde by už tým měl mít o poznání hvězdnější složení. Ani to ale podle Bryanta nemusí znamenat, že jednoduše dojde k výhře.

"Pro náš olympijský tým se během MS v Číně zrodily velké výzvy, ale snadné to mít nebude. Pamatujete si na náš tým v Pekingu? Ve finále proti Španělům jsme potřebovali extra zabrat ve 4. čtvrtině, abychom je porazili. A to jsme měli sakra dobrý tým. Tohle říkám proto, že i když složíme nejlepší možný americký výběr, pořád nás čekají těžké duely. Doby dream teamu z Barcelony ’92 jsou pryč," dodala legenda.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy