MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Šampionát zná své finalisty. Španělé urvali bitvu s Austrálií až v prodloužení, Argentina zaskočila Francii

Nekonečné semifinále mistrovství světa vyhráli až po druhém prodloužení Španělé. Nad Austrálií zvítězili 95:88 a ve finále si zahrají proti Argentině. Příjmené překvapení týmu kolem Facunda Campazza nebo veterána Luise Scoly zatím korunoval výkon proti Francii. Na tabuli svítil po konci zápasu výsledek 80:66.

Utkání Španělsko - Austrálie
zdroj: ČTK/Panoramic

Španělé v utkání s Austrálií byli až do třetí čtvrtiny horším týmem. Pak se rozehrál Marc Gasol, jenž celkově nastřílel 33 bodů a pomohl ve čtvrté čtvrtině smazat devítibodovou ztrátu.

Osm sekund před koncem navíc dvěma šestkami zařídil vedení 71:70, ale přesto mohli Španělé prohrát. Jenže Patty Mills v závěrečných sekundách proměnil jen jeden ze dvou trestných hodů a pouze srovnal.

Zápas zamířil do prodloužení, ve kterém sice měli navrch Španělé, ale vedení o pět bodů neudrželi a Gasol na poslední chvíli dvěma trestnými hody srovnal na 80:80. Ve druhé nastavené pětiminutovce už Španělé dominovali, díky dvěma trojkám Sergia Llulla se ujali vedení 90:82 a soupeř už neměl síly na zvrat.

Trojnásobní evropští šampioni si tak po zlatu z roku 2006 v neděli v Pekingu zahrají o druhou medaili z mistrovství světa. Austrálie, která před třemi lety o bod podlehla Španělsku v utkání o třetí místo na olympiádě v Riu de Janeiro, naopak bude muset o první cenný kov ještě bojovat v utkání o bronz.

Druhé semifinále takové drama nenabídlo

Argentinci měli utkání od začátku pod kontrolou a bronzovým medailistům z minulého šampionátu Francouzům nepomohlo ani vzepětí v závěrečné čtvrtině. Nakonec prohráli o 14 bodů.

Záznam utkání Argentina - Francie

Největší zásluhu na vítězství Argentiny měl Luis Scola, který nasbíral 28 bodů a 13 doskoků. Devětatřicetiletý veterán si po neúspěšném finále v roce 2002 zahraje podruhé o zlato. Jediný dosavadní titul Argentina získala na prvním šampionátu v roce 1950.

Výsledky MS

Španělsko - Austrálie 95:88 po druhém prodloužení (19:21, 32:37, 51:55, 71:71 - 80:80)

Nejvíce bodů: Gasol 33, Rubio 19, Llull 17 - Mills 34, Kay 16, Bogut 12.

Argentina - Francie 80:66 (21:18, 39:32, 60:48)

Nejvíce bodů: Scola 28, Deck, 13, Campazzo 12 - Fournier, Ntilikina oba 16, De Colo 11.