Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Na EURO s Lukášem Masopustem

Balvín: Je to napsaná historie pro český basket

Šest bodů a devět doskoků. Takový je účet pivota Ondřeje Balvína po osmifinálovém utkání s Řeckem. Pět minut před koncem se na něm navíc vyfauloval Janis Antetokounmpo. "Byl jsem rád, že jsem to přežil, docela slušně mě přejel. Ale jsem spokojený, bylo to důležité," řekl Balvín. Přímé přenosy z MS v basketbalu sledujte na ČT sport a webu ctsport.cz.

Ondřej Balvín
zdroj: ČTK

Národní tým s favorizovaným soupeřem prohrál 77:84, a protože Američané porazili Brazílii, zahrají si Češi při první účasti na šampionátu čtvrtfinále. Řekové mohli na postup pomýšlet pouze v případě, že by dnes v Šen-čenu zvítězili minimálně o dvanáct bodů.

Čeští basketbalisté si nakonec zahrají ve čtvrtfinále s Austrálií. Do play-off je posunula výhra obhájců titulu z USA 89:73 nad Brazílií. "Je to napsaná historie pro český basket. Dnes to bylo těžké, ale ukázali jsme, že se umíme rvát, a ukázali jsme směr pro český basket," dodal.

Český tým přitom nebyl daleko od vyřazení, protože v poslední čtvrtině prohrával třikrát o 12 bodů, což by pro něj znamenalo konec.

"Myslím, že už jsme všichni dost zkušení hráči na to, abychom věděli, že to nic neznamená. Ale takové jsou velké zápasy, nemůžeme přemýšlet, že prolomili nějakou hranici. Ne! Musíme být s hlavou vzhůru. Držet se našeho basketu a dělat práci, kterou jsme dělali," prohlásil Balvín.

Poté se však právě na českém pivotovi vyfauloval Antetokounmpo a Řekové bez své největší hvězdy nakonec potřebné vedení neudrželi. "Já jsem ani nevěděl, že to byl jeho pátý faul. Myslel jsem, že to byl čtvrtý," uvedl Balvín.

"A na mně si udělal tři fauly z pěti. Jsem rád, že jsem pomohl v jeho bránění," řekl Balvín. " Je to brutální hráč, ale pravidla FIBA ho dokážou zastavit," dodal pivot Bilbaa.

Balvín v souboji s Antetokounmpem
zdroj: ČTK/AP

Češi navíc museli nepříznivé skóre otáčet i v prvním poločase, ve kterém brzy prohrávali 2:10. "My jsme na začátku byli absolutně mrtví, ale absolutně. Dělali jsme strašné chyby, ztráceli míče, do poločasu jsme měli dvanáct ztrát, což je hrozně moc. Když dal Boči (Jaromír Bohačík) trojku, prolomil to na 5:10 a to nám zvedlo morál, že jsme zase zpátky na koni," uvedl Balvín.

V závěru pak Češi udrželi nervy na uzdě a poslední nápor Řeků kontrolovali především díky Bohačíkovi, který proměnil pět ze šesti trestných hodů. "Jsme už všichni dost zkušení hráči, abychom to zvládli. Boči nedal jednu šestku a předvedl, že vyrostl do velkého hráče. Dneska to speciálně dokázal," prohlásil Balvín.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy