Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

Výbuch, katastrofální výkon, neumím si to vysvětlit, tvrdí kouč poražených basketbalistek

Další neúspěch. Stejné zklamání jako na evropském šampionátu před dvěma lety si vezou ze Štrasburku basketbalové reprezentantky. Po třech porážkách skončily patnácté bez vítězství. Tým kouče Štefana Svitka přišel už dřív o možnost bojovat o kvalifikaci na olympijské hry v Tokiu, teď se jim rozplynula i šance na boj o mistrovství světa v roce 2022 v Austrálii. V obou případech by na účast v kvalifikaci musely být do šestého místa.

Štefan Svitek (vlevo) na tréninku basketbalové reprezentace
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Vůbec poprvé samostatná česká reprezentace zakončila velký turnaj bez výhry. "Není to jen výsledkový propad, musíme se na to podívat trošku šířeji, jaká je dnes konkurence v Evropě v ženském basketbale. Rozšířila se. Bosna vyhrála dva zápasy, porazila silné Belgičanky. Podívejme se na Chorvatky, jak hrály. Některá družstva, která byla stálými účastníky mistrovství Evropy, tu vůbec nejsou. Je to potřeba vidět v širších souvislostech," řekl Svitek.

Na rozdíl od minulých dvou šampionátů by jedna výhra českému týmu na postup do play-off stačila. Zápas s Chorvatskem ale nezvládl, tým prohrál 56:84. "Katastrofální výkon. Nazval bych to výbuch. Takovou nemohoucnost jako dnes jsem asi ještě na lavičce za kariéru nezažil. Skutečně si ten výkon neumím vysvětlit," uvedl slovenský trenér, který vede tým od září 2017.

"Musíme vidět, že soupeř hrál neskutečně dobře. Šel po nás velice agresivně, poztráceli jsme balony. Nedokázali jsme zachytit jejich nástup ve druhém poločasu. Ony vycítily, že teď je jejich šance, hodně po nás šly v obraně, my jsme si nedokázali vytvořit dobré pozice," prohlásil Svitek.

Na turnaj vzal do dvanáctičlenné nominace z poloviny hráčky, které na velké mezinárodní akci debutovaly - Gabrielu Andělovou, Kristýnu Brabencovou, Elišku Hamzovou, Julii Reisingerovou, Natálii Stoupalovou a Veroniku Šípovou. "V budoucnu se nám to snad vrátí, že jsme dali příležitost novickám, a minuty, které jsme jim dávali, se snad později ukážou," doufal Svitek.

Tým čeká obměna po konci několika opor a Svitek má chuť v práci pokračovat. "Po takovém zápase se těžko odpovídá, ale proč ne, je to moje práce. Po jednomu neúspěchu nebo špatném výsledku se mám sebrat a jít dělat něco jiného? Člověk s tím musí počítat při této práci. Je to hodnocené a je to na očích, když člověk udělá chybu. Velice mě to mrzí vůči fanouškům doma i těm, co vážili cestu až sem, že jsme podali takový výkon, ale já už to teď nezměním. Je to tak," prohlásil Svitek, který v dubnu prodloužil smlouvu až do konce sezony 2022/23.

Vyrovnat se musí s absencí loučících se Kateřiny Elhotové, Romany Hejdové, Aleny Hanušové či Renáty Březinové. "Určitě to nebude jednoduché. Ale ani doteď bych neřekl, že to bylo jednoduché, i když jsme měli zkušenější hráčky," dodal Svitek.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy