Buly - debata expertů

Španělky v závěru ustály srbský comeback a o zlato si zahrají s Francouzkami

Basketbalové mistrovství Evropy žen pokračovalo zápasy o místenku ve finále, kterou si zajistily Španělsko a Francie. Reprezentace ze země galského kohouta přetlačila 63:56 Velkou Británii, ačkoli po první čtvrtině prohrávala a v poločase byl stav vyrovnaný. V duelu o zlato se střetne s obhájkyněmi titulu, jež udolaly domácí Srbky 71:66.

Sandrine Grudaová z Francie
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst autor: JOHANNA LUNDBERG

Národní výběr z Pyrenejského poloostrova může zopakovat triumf jako první tým od roku 1991, kdy zvítězil posedmnácté za sebou tehdejší Sovětský svaz, a ovládnout ME potřetí za poslední čtyři ročníky. Dosud má na kontě tři tituly, když uspěl i v roce 1993.

Domácí fanoušci se radovali z vedení Srbska na dlouhou dobu pouze 13 sekund ve třetí minutě. Na začátku druhé čtvrtiny si Španělky vypracovaly už desetibodový náskok. Srbky bojovaly, ale v průběhu druhé a třetí části se přiblížily vždy maximálně na rozdíl pěti bodů.

Drama přišlo až ve čtvrté čtvrtině. Mezi 34. a 36. minutou domácí otočily z 55:62 na 64:61, což dovršily trojkou Dajany Butulijaové. Vedly pak i 66:64, ale závěr nezvládly.

Francouzské basketbalistky si o zlato na ME zahrají se Španělkami

Ana Dabovičová se po faulu ještě ohnala po Astou Ndourové, která tři minuty před koncem po nesportovním faulu soupeřky proměnila tři ze čtyř trestných hodů. Z dalších pak Španělky, které v roce 2015 získaly bronz a mají jistou čtvrtou medaili za sebou, dovršily skóre.

Francie se pokusí uspět ve finále po třech nezdarech. Kromě porážek se Španělskem ztroskotala i v roce 2015 na Srbsku. Na zlato dosáhla zatím dvakrát v letech 2001 a 2009.

Vstup do zápasu se však lépe povedl Britkám a díky třináctibodové šňůře vedly v šesté minutě 13:2. Francouzky postupně srovnaly krok a na začátku druhé čtvrtiny se poprvé od úvodu utkání dostaly opět do vedení.

Na začátku druhého poločasu získaly přemožitelky českých basketbalistek ze základní skupiny šestibodový náskok a vedení už nepustily. Nejlepší střelkyní Francie, která v roce 2011 získala bronz a má jistou už šestou medaili v řadě, byla s 20 body Marine Johannèsová.

Velká Británie bude v neděli od 17:30 bojovat o první medaili v historii. Jejím dosavadním maximem jsou devátá místa z let 2013 a 2015.

Po čtveřici semifinalistů si zajistily účast v kvalifikaci o olympijské hry v Tokiu v roce 2020 také Belgie a Švédsko. Obhájkyně bronzu z minulého ME v Praze a Hradci Králové Belgičanky dnes porazily v duelu o 5.–8. místo Maďarsko 72:56 a skončily na turnaji páté. Šestou pozici, která jako poslední znamená ze Starého kontinentu šanci na účast pod pěti kruhy, si zajistily Švédky výhrou nad Ruskem 57:52.

Belgičanky v kvalifikaci na ME skončily ve skupině G o skóre druhé za českými basketbalistkami, které na turnaji obsadily až předposlední, 15. místo.