Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Buly

Místo výhry výprask od Chorvatek a basketbalistky na ME končí

Potřebovaly vyhrát. České basketbalistky bojovaly na mistrovství Evropy ve Štrasburku v posledním zápase v základní skupině s Chorvatskem o přežití v turnaji. Jenže soupeřky jim dveře do kvalifikace play-off rázně přibouchly. Od začátku české hráčky hodně chybovaly, nedařila se jim střelba a náskok soustředěných soupeřek narůstal až na konečných 84:56. 

Utkání Francie – Česko
zdroj: ČTK/ Imago sportfotodienst autor: Philippe Crochet

Chorvatky díky prvnímu úspěchu na šamionátu skončily třetí a v pondělí v kvalifikaci o čtvrtfinále se utkají s Bosnou a Hercegovinou.

Výhru Chorvatska řídila s 24 body, sedmi asistencemi a pěti doskoky rozehrávačka Ivana Dojkičová, dosavadní hráčka USK Praha, která v květnu získala angažmá v Boloni. Double double si připsala díky 13 bodům a 10 doskokům Ana-Marija Begičová. Nejlepší střelkyní českého týmu byla s 10 body Natálie Stoupalová.

"Katastrofální výkon. Nazval bych to výbuch. Takovou nemohoucnost jako dnes jsem asi ještě na lavičce za kariéru nezažil. Skutečně si ten výkon neumím vysvětlit. Musíme ale vidět, že soupeř hrál neskutečně dobře. Šel po nás velice agresivně, poztráceli jsme balony," řekl trenér českého týmu Štefan Svitek.

Český tým vedl jen v úvodu díky trojce Renáty Březinové 3:1, jinak musel dohánět ztrátu, která 52 sekund před koncem první čtvrtiny narostla po zisku Dojkičové a úniku Ivy Slonjšakové už na deset bodů. Slonjšaková si polepšila na 12 bodů. Stav do konce první desetiminutovky zkorigovala trestnými hody Eliška Hamzová a trojkou Veronika Voráčková.

Na začátku druhé čtvrtiny díky sedmibodové šňůře, ke které pomohla pěti body Březinová, vyrovnaly Češky na 29:29, ale překlopit skóre se jim nepodařilo. Naopak Chorvatky pasáží 12:2 opět získaly desetibodový odstup a do šatny šly s vedením 42:33.

"Chorvatky hrály jednoduché pick and rolly, v tom nás rozebíraly, měly otevřené střely a všechno dávaly. Zlomový byl začátek třetí čtvrtiny. Tam na nás Chorvatky vlétly, my jsme si řekly v šatně, že tohle se prostě nesmí stát, a nezvládly jsme to. Měly jsme nějaké pokyny v obraně, ty jsme ze začátku vůbec neplnily. Pak jsme chtěly zkusit přebírání, to taky úplně nevyšlo, vázla tam komunikace," prohlásila Stoupalová.

Chorvatky navíc na startu druhého poločasu daly prvních 11 bodů, celkově udělaly šňůru 12:0 a bylo z toho vedení 53:34. Do trojky Stoupalové z 25. minuty přidal Svitkův tým za pět minut a 31 sekund jediný bod za proměněnou šestku kapitánky Romany Hejdové. "Nedokázaly jsme v hlavách udržet sebevědomí," konstatovala po utkání zklamaná Hejdová a nevyloučila, že s reprezentací po tomto neúspěchu skončí.

"Druhý poločas začal tím, že nám dala Dojkičová dvojtakt, pak další koš a další a už jsme začali padat, věšet hlavy a už jsme nedokázali zachytit ten jejich nástup. Ony vycítily, že teď je jejich šance, hodně po náš šly v obraně, my jsme si nedokázali vytvořit dobré pozice," podotkl Svitek.

V rozhodnutém zápase pak Chorvatsko uteklo do konce třetí čtvrtiny už na rozdíl 27 bodů a v závěru si vypracovalo i nejvyššího náskok 34 bodů. Ten sice český tým mírně zkorigoval, přesto utržil po prohře o 28 bodů svoji největší porážku na turnaji.

"Je těžké tyto zápasy dohrát. Ještě když si na ně věříte a pak to skončí pomalu o 30 bodů. Snažily jsme se na lavičce podporovat a dohrát to se ctí, trenér vystřídal i mladé hráčky. Byly jsme tady spousta nových hráček, pro všechny to bylo poprvé v ženské reprezentaci. Myslím, že jsme se předvedly docela dobře. Byly jsme tady od toho, abychom posbíraly zkušenosti, minuty a důvěra trenéra tam byla, za to jsme určitě všechny rády," dodala dvaadvacetiletá Stoupalová.

Vedle Dojkičové a Begičové zaznamenaly dvouciferný počet bodů také Slonjšaková (18) a Ivana Tikvičová (17). "Jejich klíčové hráčky všechno trefily. Ony se dostaly do rytmu, hrálo se jim dobře a lehce. U nás, když nedáte, nedáte, pak chyba a ztráta, tak i energie v obraně jde dolů a to bylo dnes vidět," dodal Svitek.

Skupina D (Štrasburk):

Česko - Chorvatsko 56:84 (22:27, 33:42, 45:72)
Nejvíce bodů: Stoupalová 10, Březinová 8, Hejdová 7 - Dojkičová 24, Slonjšaková 18, Tikvičová 17. Fauly: 24:19. Trestné hody: 19/9 - 25/17. Trojky: 5:9. Doskoky: 40:43.

Pořadí skupiny před zápasem Francie – Rusko: 1. Francie 4, 2. Rusko 4. 3. Chorvatsko 4, 4. Česko 3.

Další výsledky ME:

Skupina A (Valencie):

Švédsko - Bělorusko 54:78 (29:40), Španělsko - Slovensko 93:61 (39:32).

Konečné pořadí: 1. Bělorusko 5, 2. Španělsko 5, 3. Švédsko 4, 4. Slovensko 4.

Skupina B (Valencie):

Černá Hora - Srbsko 75:87 (39:45), Itálie - Řecko 77:67 (41:24).

Konečné pořadí: 1. Srbsko 6, 2. Itálie 5, 3. Černá Hora 4, 4. Řecko 3.

Skupina C (Štrasburk):

Bosna a Hercegovina - Slovinsko 81:91 (37:54), Turecko - Belgie 61:63 (31:41).

Konečné pořadí: 1. Belgie 5, 2. Bsona a Herc. 5, 3. Slovinsko 5, 4. Turecko 3.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy