Následuje
BO Ostrava Vítkovice Steel - HC Masaryk University

Srbové oplatili Rusům porážku ze skupiny a zahrají si o zlato se Slovinskem

Srbští basketbalisté jsou po osmi letech ve finále mistrovství Evropy. V semifinále šampionátu v Istanbulu vrátili Rusku porážku ze základní skupiny a po výhře 87:79 se v neděli utkají se Slovinskem o první titul od rozdělení Jugoslávie. Rusko čeká duel o bronz se Španělskem.

Utkání Rusko - Srbsko
zdroj: ČTK/ITAR-TASS/Mikhail Aleksandrov

V základní skupině vyhrálo vzájemný duel Rusko 75:72, ale odveta patřila soupeři. Srbsko na výhru zadělalo ve druhé čtvrtině, kdy předváděl skvělý výkon nejvyšší hráč turnaje Boban Marjanovič a spolu s Bogdanem Bogdanovičem se postaral o to, že tým vedl až o 16 bodů. Srbové především ve druhé čtvrtině výborně stříleli s úspěšností přes 70 procent.

Rusko ale držel ve hře nejlepší střelec turnaje Alexej Šved, který se 33 body postaral o druhý nejlepší střelecký výkon šampionátu. Těžkými střelami z dálky včetně šesti trojek táhl svůj tým za obratem a málem se mu to povedlo, když čtyři minuty před koncem snížil na rozdíl dvou bodů. Pak ale dal klíčovou trojku Vasilije Mičič, uklidnil Srby a vzápětí Bogdanovič ukázal svou extratřídu, když pěti body v řadě rozhodl o výhře.

Basketbalisté Srbska porazili Rusko a jsou ve finále ME

Zápas zakončil na 24 bodech, Marjanovič přidal 18 bodů. Srbové soupeře přehráli pod košem, kde dali o 20 bodů více než Rusko, a silnější lavičkou. Ta přestřílela soupeřovy náhradníky 37:11. "Všichni viděli, že bylo velmi těžké Rusko porazit. Je to jediný tým, který nás tu porazil a opět to s ním bylo těžké. Ukázali, že si zasloužili být v semifinále. Stejně ale tak my si zasloužíme být ve finále. Musím ocenit celý náš tým, který předvádí skvělé výkony," řekl pivot Milan Mačvan.

Srbsku se však zranil klíčový rozehrávač Stefan Jovič a není jisté, zda bude na finále připraven, což by byla komplikace proti Slovinsku, které má hru postavenou na rozehrávačích. "Je brzy na to říci, jak na tom bude. Je to ale velký bojovník," řekl trenér Aleksandar Djorděvič. 

Rusko - Srbsko

Mistrovství Evropy basketbalistů v Istanbulu - semifinále:

Srbsko - Rusko 87:79 (25:20, 48:34, 66:57)

Nejvíce bodů: Bogdanovič 24, Marjanovič 18, Lučič 13, Jovič 8 - Šved 33, Voroncevič 14, Mozgov 11, Chvostov 10.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy