Následuje
MS 2020 Německo

Slovinci slaví historický triumf, ve finále basketbalového ME porazili Srby

Slovinští basketbalisté dotáhli svou famózní jízdu mistrovstvím Evropy až do zlatého konce. Mladý celek, který na turnaji ani jednou neprohrál a v semifinále si poradil i s hvězdným Španělskem, ve finále porazili rivaly ze Srbska 93:85 a slaví historický triumf. Dosud se Slovinci na mistrovství Evropy umístili nejlépe čtvrtí.

Slovinská radost nezná mezí
zdroj: ČTK/AP/Thanassis Stavrakis

Slovinci v základní skupině přehráli Polsko, Finsko, Řecko, Island i Francii. V osmifinále zdolali Ukrajinu, ve čtvrtfinále silné Lotyšsko a v semifinále porazili o 20 bodů obhájce titulu Španělsko. Ve finále na ně nevyzráli ani Srbové, kterým nepomohlo ani 22 bodů Bogdana Bogdanoviče. 

Rozjetí Slovinci si především díky skvělé druhé čtvrtině, ve které pod taktovkou Dragiče dali 36 bodů, vypracovali až dvanáctibodové vedení. Jenže pak začal mít Dragič zdravotní potíže a již svému týmu tolik nepomáhal. Příliš se nedařilo ani druhé hvězdě týmu Lukovi Dončičovi.

Srbové toho využili k obratu a v polovině poslední čtvrtiny šli do vedení. Pak ale Slovince, kteří už hráli bez Dragiče, podrželi Klemen Prepelič s americkou akvizicí Anthonym Randolphem, kteří odrazili srbský nápor a zařídili výhru. Klíčový byl zejména Randolphův koš s faulem na 86:82 minutu a půl před koncem. Hned vzápětí navíc Gašper Vidmar skvěle zablokoval nájezd Bogdanoviče a Slovinci už výhru udrželi.

Srbsko má druhé stříbro od roku 2001, kdy naposledy brali zlato ještě jako výběr Jugoslávie. Bronzové medaile vybojovali obhájci titulu Španělé po vítězství 93:85 nad Ruskem.

Do ideální sestavy turnaje se dostali Slovinci Dragič a Dončič, Srb Bogdanovič, nejlepší střelec turnaje Alexej Šved z Ruska a španělská hvězda Pau Gasol.

Finále: Slovinsko - Srbsko 93:85 (20:22, 56:47, 71:67) Nejvíce bodů: Dragič 35, Prepelič 21, Randolph 11 - Bogdanovič 22, Mačvan 18, Lučič 9. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy