Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Česko - Polsko

Slovinci překvapivě porazili Španěly o 20 bodů a zahrají si o zlato

Basketbalisté Slovinska v semifinále mistrovství Evropy senzačně porazili obhájce titulu Španělsko 92:72 a budou hrát poprvé v historii ve finále. K úspěchu vedl především týmový výkon, nejlepší střelci vítězů Dragič s Randolphem si připsali po 15 bodech.

Slovinští basketbalisté
zdroj: ČTK/AP

Šlo o souboj jediných dvou neporažených celků turnaje, ovšem papírovými favority byli Španělé. Ti ovšem vedli jen po úvodním koši Marca Gasola, pak už hráli prim Balkánci. Od úvodních minut se Španělům příliš nedařila střelba, zatímco Slovinci proměnili prvních pět trojkových pokusů. První čtvrtinu tak vyhráli 25:19, k čemuž přispělo osm různých střelců. 

Vedení si udržovali do poločasu a čekalo se, že Španělé vlétnou do druhé půle, ovšem opak byl pravdou. Slovinci rychle odskočili na dvouciferný rozdíl a nedali celku, ve kterém je osm hráčů se zkušenostmi z NBA, žádnou šanci.

"Je to historický den pro náš národ. Španělsko je velmi silný protivník, ale my se jich nebáli. Musím ocenit celý náš tým, všichni předvedli skvělý výkon. A když máte to správné sebevědomí, tak občas dáte i střely, které normálně nedáváte. Skvělou práci ale odvedl i kouč a připravil pro nás ideální strategii, jak se vypořádat se supertýmem, jako je Španělsko," prohlásil slovinský kapitán Goran Dragič. 

Je nám líto, video expirovalo.
Slovinci senzačně deklasovali favorizované Španěly

Důležitou roli sehrál Gasper Vidmar, který právě ve třetí čtvrtině svůj tým držel nejen v útoku, ale i v obraně, kde spolu s Anthonym Randolphem uhlídal bratry Gasoly. Nejlepší střelec v historii ME Pau Gasol zakončil duel na 16 bodech, jeho bratr Marc zaznamenal 12.

"Pro nás je to těžká porážka, ale musíme se s tím vypořádat, spolknout svou pýchu a připravit se na zápas o třetí místo, abychom přivezli další medaili," řekl Pau Gasol, který se pokusí se spoluhráči získat devátou medaili z posledních deseti šampionátů. "Prohráli jsme s týmem, který hrál na opravdu vysoké úrovni a postup si zasloužil. Teď nás zajímá jen bronz," dodal. 

Slovinci nyní budou čekat na finálového soupeře, který vzejde z pátečního utkání Ruska se Srbskem. Poražený se utká se Španělskem o třetí místo.

Slovinsko - Španělsko 92:72 (25:19, 49:45, 73:57)

Nejvíce bodů: G. Dragič a Randolph po 15, Prepelič 13, Vidmar 12, Dončič 11 - P. Gasol 16, Rubio 13, M. Gasol 12, Rodríguez 9.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy