Hokej den poté

Basketbalisté se v Gruzii statečně drželi, nicméně prohráli 76:87

Tbilisi - Příprava basketbalové reprezentace na blížící se mistrovství Evropy pokračovala v Tbilisi, kde Češi změřili síly s Gruzií. V utkání se projevila zejména převaha domácího týmu pod košem. Nejlepším českým střelcem byl podruhé za sebou Martin Peterka, který zaznamenal 19 bodů.

Tomáš Satoranský
zdroj: ČTK/PR/FIBA.com autor: FIBA.com

Národní tým měl při absenci Jana Veselého, Ondřeje Balvína a Petra Bendy problém pod košem, kde mladí pivoti v čele s Peterkou museli čelit zkušeným soupeřům Giorgimu Šermadiniovi a vítězi NBA Zazovi Pačulijovi z Golden State. Ve velmi dobré formě hrál i menší pivot Tornike Šengelija, který byl nakonec s 22 body nejlepším střelcem duelu.

"Máme poměrně malý tým. Naopak Gruzie může postavit pětku, ve které jsou tři hráči vyšší než náš nejvyšší pivot a můžou spolu hrát," hodnotil Vojtěch Hruban. "Byl to zápas o zvládání jejich podkošové převahy. Chvílemi to šlo, chvílemi to bylo horší. Dostali jsme hodně bodů zevnitř a okolo bedny, ale to se dalo asi čekat," dodal.

Přesto se česká reprezentace dlouho držela ve hře zásluhou přesné střelby zdálky a rychlých protiútoků. Ve třetí čtvrtině ale nakupila chyby, střelba se přestala dařit a Gruzínci rázem vedli o 16 bodů. To však svěřence trenéra Ronena Ginzburga nepoložilo a rychle se dotáhli na rozdíl sedmi bodů.

Totožný scénář nastal také během poslední čtvrtiny, kdy domácí zabrali a šňůrou 14:0 získali vedení o 21 bodů. Jenže Češi znovu odpověděli, tentokrát vlastní šňůrou 13:0, a dvě minuty před koncem se mohli dokonce dotáhnout na rozdíl dvou košů. Gruzínci si ovšem výhru o jedenáct bodů pohlídali.

"Obranné rotace si musíme vyzkoušet. Většina týmů na Euru má vysoké pivoty a my takový typ, který by je bránil, nemáme. To bude asi naše hra, nějak to lepit a zkusit vše oběhat. Nejde to pořád a není to ideální varianta. Mohli jsme si to zkusit, zkusíme to znovu v neděli a já doufám, že si z toho něco vezmeme," řekl před víkendovou odvetou Hruban.

Kromě Peterky, který využíval menší pohyblivosti pivotů soupeře ke střelbě zdálky, se v útoku dařilo i Jaromíru Bohačíkovi (15 bodů) a Vojtěchu Hrubanovi (13 bodů). Největší česká hvězda Tomáš Satoranský byl sice po celý zápas pod velkým tlakem domácí obrany a zaznamenal osm ztrát, ale nakonec nasbíral 12 bodů a deset asistencí.

Přípravné utkání basketbalistů v Tbilisi:

Gruzie - ČR 87:76 (20:20, 45:38, 69:59)

Nejvíce bodů: Šengelija 22, Šermadini, Pačulija, Cincadze po 14, Dixon 11 - Peterka 19, J. Bohačík 15, Hruban 13, Satoranský 12. Fauly: 18:21. Trestné hody: 29/23 - 12/10. Trojky: 6:8. Doskoky: 44:34.