Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

ME basketbalistů nabídne díky výluce hvězdy NBA

Kaunas - V Litvě začne ve středu 37. mistrovství Evropy basketbalistů. Kvůli výluce v zámořské NBA by mělo jít o nejlépe obsazený šampionát posledních let, neboť se ho zúčastní většina hvězd včetně Němce Dirka Nowitzkého nebo Paua Gasola, který chce Španělsku pomoci obhájit titul. Vedle medailí se bude bojovat také o účast na olympijských hrách v Londýně, kam postoupí oba finalisté. Přímé přenosy ze šampionátu odvysílá ČT4 a web sportživě.cz.

Basketbal
zdroj: ČT24

Poprvé se na evropském mistrovství představí 24 celků, které jsou rozděleny do čtyř skupin po šesti. Z každé skupiny postoupí do osmifinále tři nejlepší týmy a vytvoří další dvě skupiny, z nich první čtyři mužstva půjdou do vyřazovacích bojů. Celkem se na šampionátu představí 29 hráčů ze soupisek klubů NBA, z velkých evropských hvězd ze zámoří nedorazili jen Židrunas Ilgauskas (Litva), Peja Stojakovič (Srbsko) a Mehmet Okur (Turecko). "Očekávám, že to bude nejlepší mistrovství v historii. Jsou tu nejlepší hráči a získat zlato bude pro všechny obrovsky těžké," míní trenér Srbů Dušan Ivkovič, který s týmem obhajuje stříbro.

Největším favoritem je znovu Španělsko, které dalo dohromady všechny své hvězdy - oba Gasoly, Fernándeze, Rubia, Calderona a navíc získalo velkou posilu v podobě konžského pivota Sergeho Ibaky, jenž v červenci obdržel španělské občanství. Hráč z Oklahomy bude ve spolupráci s bratry Gasoly pod košem velmi nebezpečnou zbraní.

"S nimi pod košem máme velkou šanci, protože soupeře to určitě zastraší. Musíme k tomu ale přidat dobrou práci i na perimetru," uvedl trenér Španělů Sergio Scariolo. "Náš tým vypadá dobře a už bychom se na papíře mohli vidět ve finále. Musíme to ale také potvrdit na hřišti," dodal Ibaka, který před odchodem do NBA hrál tři roky ve Španělsku. Téměř všechny své hvězdy posbírala i Francie, která se na rozehrávce bude opírat o Parkera a pod košem o Noaha s Diawem. Německo pak věří, že ho k titulu dotáhne hvězdný Nowitzki, který v červnu přivedl Dallas k vítězství ve finále NBA.

Je nám líto, video expirovalo.
Před startem ME

"Je skvělé mít Dirka znovu u týmu, ale i s ním nás čeká těžká práce. Konkurence je obrovská," uvedl trenér Němců Dirk Bauermann.˙"Chci si zopakovat účast na olympiádě, proto chci tomuto mladému týmu pomoci se tam dostat. Podle mě na to máme," dodal Nowitzki. Němci však budou muset postoupit nejprve z těžké skupiny B, kde jsou vedle nich Francie, obhájci stříbra Srbové a také Italové, kteří mají na soupisce jedničku draftu NBA z roku 2006 Bargnaniho i další dva krajánky z NBA Bellineliho a Gallinariho. Skupinu doplňují Izraelci a Lotyši.

V áčku se střetnou domácí Litevci se Španělskem, úřadujícími vicemistry světa z Turecka, Portugalskem, Polskem a Velkou Británií. Skupina C se mění v balkánskou bitvu, když se proti sobě postaví Bosna, Chorvatsko, Černá Hora, Makedonie, Řecko a Finsko. Skupinu D obsadily Bulharsko, Gruzie, Rusko, Ukrajina, Belgie a Slovinsko.

Šampionát začne ve středu 31. srpna, finále se hraje 18. září. Vyřazovací část šampionátu proběhne v nově postavené hale Žalgiris Arena v Kaunasu, turnaj hostí také města Vilnius, Šiauliai, Panevežys, Alytus a Klaipéda. Nejúspěšnější zemí ME je bývalý Sovětský svaz, který turnaj vyhrál čtrnáctkrát. Pět vítězství má bývalá Jugoslávie, po třech zlatých medailích získaly Litva a Srbsko.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy