Následuje
Panorama

Loučení dvou dlouholetých opor. V reprezentaci skončily Burgrová s Kulichovou

Hradec Králové – Dres basketbalové reprezentace už nebudou oblékat Petra Kulichová a Ilona Burgrová, které s národním týmem získaly stříbro na mistrovství světa v roce 2010 a Kulichová i zlato na evropském šampionátu před dvanácti lety. Oznámily to po výhře 67:63 nad Španělskem, která byla posledním zápasem českého celku na domácím mistrovství Evropy. Vyprodané hlediště v Hradci Králové jim tleskalo ve stoje, zatímco nad hlavou měly děkovný transparent.

Utkání Ukrajina - Česko
zdroj: ČTK autor: David Taneček

"Ceduli jsem dělala celé odpoledne před zápasem, což mi pomohlo se odreagovat. Sice jsem se rozhodla skončit už před několika měsíci, ale udělat ten poslední krok a říct všem ostatním, že je konec, není jednoduché," připustila Burgrová na tiskové konferenci.

"Holky se mě ptaly, jestli budu brečet při hymně. Já říkala, že ne, ale jak končila, tak jsem měla slzy na krajíčku. Uvědomila jsem si, že je to asi naposledy, co ji slyším na palubovce. Ale udržela jsem to," dodala.

Dvaatřicetiletá Kulichová reprezentovala pravidelně od olympijských her v roce 2004. Prošla Brnem i USK Praha a byla u největších úspěchů národního týmu jako jeho nejvyšší hráčka. Jen o kousek menší Burgrová patřila k oporám reprezentace od MS 2010.

Basketbalistky při loučení s ME zdolaly favorizované Španělsko

"Byla pro mě pocta být členem tak skvělé skupiny holek a hrát na olympiádách a šampionátech. Mám hodně krásných vzpomínek," řekla Burgrová, které přitakávala Kulichová, jež ztratila hlas a nemohla mluvit.

"Bylo to krásné, ale bylo toho dost. Teď by měly přijít další hráčky, které si budou budovat kariéru jako my s Petrou a hnát se za výsledky. Já upřímně řeknu, že už nemám ten drajv, abych se honila jen za výsledky, a už je pro mě důležité něco jiného," připustila Burgrová.

Velkou radost měla z toho, že se mohla s reprezentační kariérou loučit právě v rodném Hradci Králové, kde s basketbalem začínala. "Já se chtěla tady s fanoušky rozloučit tak jako tak. A jsem moc ráda, že se to povedlo zakončit výhrou nad Španělskem a oslavit to společně. Nechci to srovnávat s atmosférou na domácím MS 2010, ale diváci tu byli stejně skvělí, fandili a hnali nás dopředu," dodala třiatřicetiletá hráčka.

Obě plánují, že na klubové úrovni vydrží ještě jednu sezonu. "Jsme dohodnuty, že ještě jednu sezonu odehrajeme, ale počítám s tím, že bude má poslední," uvedla Burgrová. "Já to mám stejně a asi ten rok dohraju v zahraničí," dodala šeptem Kulichová.

Zatímco pro Kulichovou to bude asi definitivní rozloučení, Burgrová si umí představit další působení v basketbalu. "Nechtěla bych se vrhat na trenérskou dráhu hned, ale basketbal vždy bude součástí našeho života, takže věřím, že se k basketbalu nějakým způsobem vrátím," dodala.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy