Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Expedice Ob 81

Legendární basketbalista Bryant zahynul při havárii helikoptéry

Jeden z nejlepších basketbalistů všech dob Kobe Bryant zahynul při havárii vrtulníku v Kalifornii. Jednou z obětí nehody i třináctiletá dcera pětinásobného šampiona NBA a dvojnásobného olympijského vítěze.

Kobe Bryant
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Keith Birmingham

Jednačtyřicetiletý Bryant cestoval ve své soukromé helikoptéře Sikorsky S-76 s minimálně třemi dalšími lidmi. Stroj po pádu zachvátil oheň a nikdo na palubě havárii nepřežil. Úřady potvrdily pět mrtvých, příčiny nehody se vyšetřují.

Na sociálních sítích se okamžitě po zveřejnění zprávy začaly objevovat šokované, nevěřícné a zarmoucené vzkazy bývalých i současných basketbalistů a hvězd showbyznysu. Přidal se i prezident USA Donald Trump. U haly Lakers Staples Center vzniklo pietní místo.

"Neexistují slova, která by vyjádřila bolest, kterou cítím v tento tragický a smutný okamžik, kdy ztrácím přítele, bratra, partnera ve vítězných bitvách, parťáka a kámoše," tweetoval Shaquille O'Neal, jenž s Bryantem zářil v dresu Lakers.

Je nám líto, video expirovalo.
Kalemba: Kobe Bryant basketbal miloval a obětoval mu všechno

"Jsem šokovaný. Slova to ani zdaleka nedokážou popsat. Neuvěřitelně smutný a tragický den," napsala další z basketbalových legend Scottie Pippen. "Jsem víc než zničený. Můj velký brácha. Nemůžu, prostě nemůžu tomu uvěřit," uvedl Pau Gasol.

"To nemůže být pravda. Prosím, ne," napsala vycházející hvězda NBA Luka Dončič. "Pořád tomu nemůžu uvěřit," vzkázal osminásobný olympijský vítěz ve sprintu Usain Bolt. "Už teď nám chybíš," dodal šestinásobný šampion Super Bowlu Tom Brady.

Olympijský vítěz z Pekingu a Londýna ukončil kariéru v roce 2016 po dvaceti sezonách v NBA, které vesměs strávil v dresu Los Angeles Lakers. S manželkou Vanessou vychovával čtyři dcery.

Basketbal fokus podcast: Jaký je (nejen) sportovní odkaz Kobeho Bryanta?

Bryant je jedním ze sedmi hráčů, kteří během kariéry v NBA pokořili hranici 30 000 bodů. Jeho bilanci 33 643 bodů v sobotu překonal LeBron James a v historickém pořadí jej odsunul na čtvrté místo.

Během kariéry získal Bryant vedle pěti prstenů pro vítěze NBA a zlatých olympijských medailí i dvě ceny pro nejlepšího hráče play-off či cenu pro nejužitečnějšího hráče zámořské soutěže. Ocenění ale sbíral i po ukončení kariéry. V roce 2018 vyhrál za svůj krátký animovaný film "Drahý basketbale" Oscara a získal i televizní cenu Emmy.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy