Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hokej v 10 minutách

Králem českého basketbalu je poosmé Satoranský, královnou opět Reisingerová

Nejlepším českým basketbalistou uplynulé sezony byl vyhlášen Tomáš Satoranský. Jednatřicetiletý rozehrávač FC Barcelona nahradil na trůnu klubového spoluhráče Jana Veselého a osmým triumfem v anketě si upevnil pozici nejúspěšnějšího hráče historie. Mezi ženami obhájila prvenství pivotka Julia Reisingerová. Slavnostní vyhlášení se konalo na Trojském zámku v Praze.

Je nám líto, video expirovalo.
Satoranský je poosmé Basketbalistou roku, Reisingerová obhájila prvenství

Odchovanec USK Praha Satoranský, který se před sezonou vrátil do Evropy po šestiletém působení v NBA, vyhrál anketu po dvou letech. Dosud kraloval také v období 2013 až 2015 a 2018 až 2021. Loňský šampion Veselý skončil druhý a pátý vavřín nezískal. Třetí byl Ondřej Balvín, který strávil sezonu v ukrajinském týmu Prometej.

Satoranský s Veselým prodloužili společnou vládu v anketě –⁠ po jejím obnovení v roce 2012 se zatím nikdo jiný na český trůn nedostal. O vítězích rozhodli v hlasování trenéři, hráči, vedení federace ČBF a novináři.

"Pomalu už nevím, co k tomu říct. Už to začíná vypadat, jako slavit si Karla Gotta. S Honzou se neustále střídáme, což asi ukazuje, od kdy jsme začali hrát na úrovni špičkového basketbalu a že si držíme nějakou výkonnost. Samozřejmě mi to dělá radost, ale víc mi dělá radost, když tu vidím všechny z basketbalového prostředí," řekl Satoranský.

Oba reprezentační tahouni mají za sebou první rok společného působení v Barceloně, které pomohli k titulu ve španělské ACB Lize. S katalánským velkoklubem se dostali i do Final Four Evropské ligy, v němž ale "barca" prohrála oba zápasy a skončila čtvrtá. V domácím poháru vypadla ve čtvrtfinále.

Reisingerová zůstala na trůnu i po přestupu

Pětadvacetiletá Reisingerová, která po roce stráveném ve španělské Salamance přestoupila do italského Schia, porazila stejně jako loni Veronikou Voráčkovou z USK Praha. Třetí byla Petra Holešínská, jež se stala v dresu Gran Canarie čtvrtou nejlepší střelkyní španělské ligy. Do hodnocení se nezapočítávalo letošní mistrovství Evropy, kde Češky skončily sedmé.

"Tenhle rok je to více speciální. Byla to hodně těžká sezona, kdy jsem navíc měla komplikované zranění. Letos si toho proto cením o něco více. Jsem ráda, že jsem to zvládla vybojovat. Je to ale trochu nečekané," uvedla Reisingerová.

Trenérem roku je Petr Czudek, který dovedl Opavu k prvnímu ligovému titulu od roku 2003. Nejlepší trenérkou mládeže byla vyhlášena současná reprezentační trenérka žen Romana Ptáčková a Cenu předsedy České basketbalové federace získal Rostislav Pohlmann.

Největšími talenty jsou Ondřej Švec z USK Praha a Emma Čechová z brněnských Žabin. V kategorii 3x3 vyhráli Martin Svoboda a Karolína Šotolová. Nejlepšími mladými hráči v 3x3 byli vyhlášeni Kevin Týml a Eliška Hálová.

Do Síně slávy České basketbalové federace byly zvoleny Irma Valová, Eva Blažková-Kalužáková, Hana Zarevúcká a Ivana Nováková-Kotíková.

Anketa Basketbalista roku za klubovou sezonu 2022/23 a reprezentační sezonu 2022:

Nejlepší basketbalista: 1. Tomáš Satoranský, 2. Jan Veselý (oba Barcelona/Šp.), 3. Ondřej Balvín (Prometej/Ukr.).
Nejlepší basketbalistka: 1. Julia Reisingerová (Salamanca/Šp.), 2. Veronika Voráčková (USK Praha), 3. Petra Holešínská (Gran Canaria/Šp.).
Nejlepší trenér profesionálního basketbalu: Petr Czudek (Opava).
Nejlepší trenér mládeže: Romana Ptáčková.
Cena předsedy ČBF: Rostislav Pohlmann.
Nejlepší mladý hráč: Ondřej Švec (USK Praha).
Nejlepší mladá hráčka: Emma Čechová (Žabiny Brno).
Nejlepší hráč 3x3: Martin Svoboda.
Nejlepší hráčka 3x3: Karolína Šotolová.
Nejlepší mladý hráč 3x3: Kevin Týml.
Nejlepší mladá hráčka 3x3: Eliška Hálová.
Síň slávy: Irma Valová, Eva Blažková-Kalužáková, Hana Zarevúcká, Ivana Nováková-Kotíková.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články