Následuje
SP Rakousko

Konec nadějí. Basketbalisté padli se Srbskem a Česko bude na olympiádě chybět

Bělehrad – Statečný výkon českým basketbalistům na výhru nad Srby nestačil. V semifinále kvalifikačního turnaje o olympijské hry Češi od úvodních minut prohrávali, a i když dlouho nedovolovali svému soupeři vypracovat si výraznější náskok, Srbové hru kontrolovali a nakonec zvítězili vysoko 96:72. Český sen o účasti v Riu se rozplynul, a Česká republika tak poprvé od Her v Atlantě 1996 nebude mít na olympijských hrách zastoupení v žádném kolektivním sportu.

Tomáš Satoranský
zdroj: ČTK/PR/FIBA.com autor: FIBA.com

"Hraju 18 let a tohle byla moje první šance na olympiádu. Je to krátký turnaj a každá chyba rozhoduje. Byla to dobrá zkušenost. Neměli jsme příležitost se pořádně připravit, pak je těžké hrát proti tak kvalitnímu týmu. Přesto jsme se dlouho drželi. Můžeme jet domů s hlavou nahoře," řekl kapitán Jiří Welsch. 

Před rokem na mistrovství Evropy se Češi drželi se Srbskem v kontaktu až do poslední čtvrtiny, ale tentokrát šestý tým žebříčku FIBA před zaplněnou bělehradskou arénou nepřipustil komplikace. Velmi dobře hráli zejména Bogdan Bogdanovič a pivot Nikola Jokič.

Na české straně se trápil Blake Schilb, který se dopouštěl zbytečných ztrát a umožnil Srbsku odskočit na 14:24. Češi pak se soupeřem srovnali krok a nedovolili mu větší únik. Starali se o to zejména Tomáš Satoranský a Jan Veselý, kteří hráli nejlepší zápas na turnaji. Oba potvrzovali svou evropskou extratřídu, stahovat náskok soupeře se ale nedařilo.

Do druhé půle navíc vstoupil ve velkém stylu vítěz Evropské ligy Miloš Teodosič, nastřílel 11 srbských bodů v řadě a zařídil odskočení na 17 bodů. Češi ještě ve třetí části znovu snížili na devět bodů, ale další dvě trojky Srbska znamenaly ztrátu 15 bodů do poslední čtvrtiny, což už bylo nad síly českého výběru zvrátit. 

"Musím pogratulovat soupeři, přehrál nás. Byli favorité a potvrdili to. My bychom potřebovali zázrak. Nebo kombinaci našeho dobrého výkonu a špatného výkonu soupeře. My sice nehráli špatně, ale oni byli prostě lepší," připustil Welsch.

"Srbsko vyhrálo zaslouženě. My měli moc respektu, přesto jsme se drželi ve hře. Ve druhé půli ale oni ukázali více zkušeností a kvality. Nejsme jako Srbsko, které má mnoho talentovaných hráčů a my bez naší chemie a sehranosti jsme se jim nemohli rovnat," dodal trenér Ronen Ginzburg. 

Srby čeká ve finále Portoriko

Druhý semifinálový duel mezi Lotyšskem a Portorikem zlomili na svou stranu hráči karibského celku až v samém závěru utkání, když nakonec zvítězili 77:70. Lotyši tak na olympiádu nepojedou, Portoričané se utkají o místenku do Ria s domácím Srbskem.

Portoriko vedlo většinu utkání, ale Lotyšsko se neustále drželo v kontaktu a ještě minutu před koncem byl stav vyrovnaný 68:68. Pak ale rozhodla největší portorická hvězda Carlos Arroyo. Rozehrávač Barcelony dal po hezké individuální akci trojku, následně získal důležitý míč a zařídil pro spoluhráče snadný koš, na což už Lotyšsko nedokázalo odpovědět.

Pobaltský celek, který v základní skupině porazil český výběr 71:59, doplatil na špatnou střelbu zdálky, když proměnil jen tři z 29 trojkových pokusů, a úspěšnost tak měl jen 12 procent.

V turínském turnaji se do finále probojovalo Chorvatsko, které porazilo Řecko.

Kvalifikační turnaje basketbalistů o postup na olympijské hry - semifinále:

Bělehrad:

Srbsko - ČR 96:72 (26:17, 45:36, 73:58)
Nejvíce bodů: Bogdanovič 21, Jokič 19, Teodosič 16, Raduljica 12 - Satoranský 14, Veselý 12, Welsch a Auda po 10. Fauly: 19:18. Trestné hody: 16/15 - 10/4. Trojky: 11:10. Doskoky: 35:28. 

Portoriko - Lotyšsko 77:70 (17:13, 33:30, 51:50).

Turín:

Chorvatsko - Řecko 66:61 (31:13, 44:34, 52:49). 

Itálie - Mexiko 79:54 (19:13, 38:28, 58:41).

Hlavní zprávy