Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Kolébka hokeje žije basketbalem. Nečekaní finalisté Raptors pobláznili celou Kanadu

Basketbalisté Toronta postupem do finále NBA naprosto pobláznili nejen nejlidnatější město Kanady, ale prakticky celou zemi. Basketbalová horečka se rozšířila daleko za hranice provincie Ontario a kanadští fanoušci zaplňují na projekce finálových bitev náměstí a kinosály.

Fanoušci Raptors ve fanzóně před halou v Torontu
zdroj: ČT4 autor: Dan Hamilton

Raptors se prodrali do finále po 24 letech od založení klubu. V poli 30 týmů jsou od přestěhování klubu Vancouver Grizzlies do Memphisu před sezonou 2001/02 jediným kanadským zástupcem a postarali se tak o to, že se finálová série poprvé hraje mimo území Spojených států amerických.

Redaktor New York Times John Branch:

"Kdyby mi před 25 lety někdo řekl, že nějaký kanadský tým dříve postoupí do finále NBA, než některý z kanadských zástupců opět vyhraje Stanley Cup, myslel bych si, že měl opravdu moc drinků."

Právě Vancouver, který přitom leží na opačné straně Kanady zhruba 4000 kilometrů od Toronta, finálovou sérií Raptors proti Golden State Warriors doslova dýchá.

Ačkoli město neschválilo možnost veřejné projekce, lidé společně sledovali čtvrteční úspěšné vystoupení kanadského týmu na startu série s obhájci titulu (118:109) v barech, restauracích či kinech, kde se po lístcích zaprášilo do pár minut.

Dostat se do fanzóny na náměstí v Torontu hned vedle Scotiabank Areny, nazvané příhodně Jurassic Park, vyžadovalo hodně trpělivosti, neboť fronta se tvořila už od čtyř hodin ráno, tedy 15 hodin před začátkem zápasu. Nakonec tam drželo palce přes pět tisíc lidí.

A podobných Jurských parků mělo po celé Kanadě vyrůst podle plánů jednotlivých měst okolo dvanácti.

Opora Toronta Kawhi Leonard
zdroj: USA Today Sports autor: John E. Sokolowski

Ohromený tím, co se děje v Torontu, byl i Kawhi Leonard, který přišel v létě ze San Antonia a splnil roli očekávaného tahouna.

"Než jsem přišel, tak jsem věděl z těch venkovních zápasů, že tu lidi zajímá basketbal, ale teď mám za sebou 41 zápasů základní části, další v play-off a žiju tady. Vidím, jak holky a kluci nosí čepice, dresy, kolik podpory máme i mimo arénu a vůbec po celém městě. Je to neskutečná sezona," prohlásil Leonard.

"Tohle je to nejlepší období pro Toronto. Lidé jsou naprosto unešení a měli by si ty chvíle co nejvíc užít," dodal další z hráčů Chris Boucher.

Lístky v oficiálním předprodeji byly na domácí zápasy takřka okamžitě vyprodané. A na webových portálech, které se zabývají přeprodáváním lístků, šplhaly ceny do závratných výšin.

V nabídce se objevily dokonce dvě vstupenky na nejlepší možná místa hned u palubovky v celkové výši 60 487 amerických dolarů (přes 1,4 milionu korun).

Finále NBA bylo také hlavním tématem aktuálního Basketbal fokus podcastu:

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy