Následuje
SP Rakousko

Kapitánka Bortelová zachránila tým od brzkého konce na šampionátu

Temešvár - Kapitánka českých basketbalistek Veronika Bortelová ukázala, že i v sedmatřiceti letech jako nejstarší hráčka evropského šampionátu je pro národní tým stále velmi důležitou postavou, když rozhodla o výhře 80:79 nad Ukrajinou. V závěru využila své zkušenosti, udržela pevné nervy a čtyřmi proměněnými trestnými hody zařídila důležité vítězství. 

Veronika Bortelová
zdroj: ČTK autor: Michal Doležal

Přitom kdyby neproměnila a Ukrajina vyhrála, Češky by zřejmě vypadly už ve skupině a zaznamenaly by nejhorší umístění v historii. Jenže Bortelová infarktovou situaci chladnokrevně zvládla. "Věřila jsem si, že to dám. Kdybych si nevěřila, tak by to bylo špatné. Prostě jsem si říkala, že to musím dát. Jinak to ani nešlo," řekla novinářům Bortelová, která k 12 bodům přidala deset asistencí.

Za těsnou výhru byla ráda, ale mrzelo ji, že se spoluhráčkami neudržela šestnáctibodové vedení z vydařené první půle. "K tomu dramatickému závěru ani nemuselo dojít. Ze začátku jsme vedly, a to o dost. Obrana však dnes nebyla dobrá. Naštěstí jsme je překvapivě přestřílely, ale takhle to nesmí být," řekla rozehrávačka Nymburku.

"První poločas jsme hrály super, ale ten druhý bylo jasné, že to takhle padat nebude, ale hlavně jsme přestaly hrát rychle dopředu, což nás drželo nad vodou předtím. A ony se chytly a dopadlo to takhle," dodala.

Podobné nervy prý s národním týmem zažila asi jen na domácím mistrovství světa 2010, kdy Češky také dokázaly v závěrech rozhodovat zápasy a nakonec získat stříbro. "Tam to byly také infarktové zápasy. Jinak nevím, protože moje reprezentační kariéra zas tak bohatá není jako klubová," řekla.

Sestřih utkání Česko - Ukrajina

Potěšilo ji, jak se ale výrazně změnil výkon týmu v útoku. "Myslím, že jsme si více věřily a šly jsme do zápasu s tím, že ho musíme vyhrát a vyhrajeme. Setřásly jsme ze sebe tu nervozitu a ustrašenost z prvního zápasu. Vlétly jsme na to," zhodnotila.

"Je super, že Katka Elhotová i Alena Hanušová daly 23 body, k tomu jsme daly i lehké body zpod koše, padalo to. Škoda té obrany, že jsme to neudržely, abychom hrály v klidu. Nechaly jsme se vyblbnout," dodala.

Největší problémy dělala českému týmu Alina Jagupovová, která za Ukrajinu nasázela 32 bodů a uměla si poradit i s velmi dobrou obranou Jany Veselé. "Na to nemám slov. To není ani tank. Ona má ty fyzické dispozice takové, že se fakt nedá bránit," kroutila hlavou Bortelová.

 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy