Následuje
MS 2020 Německo

K basketbalistům byl los ME milosrdný, z favoritů je čeká jen Litva

Paříž Čeští basketbalisté se v základní skupině mistrovství Evropy 2015 představí v Rize. V hlavním městě Lotyšska je čekají souboje s domácím týmem, Estonskem, Ukrajinou, Belgií a obhájci stříbra z Litvy.

Tomáš Satoranský v zápase s Tureckem
zdroj: ČTK autor: Zavoral Libor

Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga se na šampionát probojovali z kvalifikace, v níž do posledních sekund hájili postupový výsledek v Maďarsku. Při losu byli nasazeni až v předposledním koši společně s Gruzií, Izraelem a Německem. Nemohli tak být nalosováni do berlínské skupiny.

Nakonec se to ukázalo jako dobře, protože právě "německá" skupina B svedla dohromady velké favority Španělsko a Srbsko, Turecko, Itálii, Island a domácí tým. I další skupiny se zdají papírově silnější než skupina D, v níž až na Litvu jsou týmy na podobné výkonnostní úrovni.

Basketbalisté pojedou na ME do Rigy, čeká je Litva či Estonsko

Soupeři českého týmu:

5. září: ČR - Estonsko

Estonsko se na šampionát probojovalo poprvé od roku 2001, a to jako nejlepší tým první části kvalifikace, kde si poradilo s Portugalskem, Nizozemskem a v play-off také s Běloruskem a Bulharskem. Oporami v kvalifikaci byli Rain Veideman a Kristjan Kangur.

6. září: ČR - Ukrajina

Ukrajina loni překvapila 6. místem na ME, dostala se tak poprvé v historii i na MS, kde skončila osmnáctá. Mezi největší hvězdy patří Sergij Gladyr, který v této sezoně trápil Nymburk v dresu Nancy, či rodilý Američan Eugene Jeter.

7. září: ČR - Lotyšsko

Domácí Lotyšsko patří k týmům čekajícím na větší úspěch. Naposledy skončilo jedenácté a zatím marně vzpomíná na rok 1935, kdy šampionát ovládlo. Téměř polovina týmu je tvořena hráči VEF Riga, s nimiž mají zkušenosti reprezentanti z Nymburku. Mezi opory patří i pivot Kaspars Berzinš či Dairis Bertans.

9. září: ČR - Belgie

Belgie naposledy skončila devátá, táhne ji zkušený Axel Hervelle.

10. září: ČR - Litva

Litva loni překvapila druhým místem a letos byla čtvrtá na MS. Otázkou je, zda se tradiční basketbalové zemi povede pro turnaj získat i opory ze zámoří Donatase Motiejunase a Jonase Valančiunase.

"Jsem s losem spokojený. Ale neměl bych problém hrát ani ve skupině B, protože našemu týmu věřím," komentoval los trenér Ginzburg. "Skupina D vypadá na papíře jako velmi vyrovnaná a nebude lehká, protože na Eurobasketu jsou jen silní soupeři. Ale já věřím, že naši hráči jsou schopní uspět v jakékoliv skupině," dodal.

Jedinou komplikací je destinace v Rize, která bude náročnější na cestování. "Není jednoduché cestovat do Lotyšska, zatímco Ukrajina, Estonsko i Litva to tam mají blízko. Ale věřím, že nás i tak přijede podpořit hodně lidí. Budeme potřebovat každého českého fanouška, který za námi přijede," dodal izraelský kouč českého týmu.

Mistrovství Evropy se mělo původně konat na Ukrajině, ale té bylo kvůli bezpečnostní situaci v zemi pořadatelství letos v červnu odebráno. Základní část šampionátu se nově odehraje ve čtyřech zemích, vedle Německa a Lotyšska také ve Francii a Chorvatsku.

Z každé skupiny postoupí první čtyři celky do osmifinále, kde se křížem utkají týmy ze skupin A a B a skupin C a D. Skupinová fáze se uskuteční od 5. do 11. září 2015. Následně se turnaj na závěrečnou fázi přesune do Lille, kde šampionát vyvrcholí finálovým zápasem 20. září.

Organizátoři zveřejnili i podobu maskota Frenkieho. Představuje míč s hořící kšticí, která má čtyři barvy podle čtyř hostitelských zemí.

Los základních skupin ME v basketbalu mužů 2015

Skupina A (Montpellier): Francie, Finsko, Bosna a Hercegovina, Polsko, Izrael, Rusko.

Skupina B (Berlín): Německo, Turecko, Španělsko, Srbsko, Itálie, Island.

Skupina C (Záhřeb): Chorvatsko, Slovinsko, Řecko, Makedonie, Gruzie, Nizozemsko.

Skupina D (Riga): Lotyšsko, Estonsko, Litva, Ukrajina, Belgie, ČR.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy