Archiv Z 2004: Česko - USA

Jižní Súdán porazil Čínu a slaví první triumf v historii, uspěl i výběr USA

Basketbalisté Číny si na mistrovství světa náladu nespravili a po Srbech prohráli i s Jižním Súdánem. Africký tým utkání vyhrál s jasnou převahou poměrem 89:69. Jde o historicky první vítězství země na světovém šampionátu. Svoji převahu potvrdili podruhé hráči USA, kteří zdolali 109:81 Řecko. Jistý postup do osmifinále mají i obhájci titulu Španělé, blízko jsou i Slovinci. Program pokračuje v úterý duelem Německo – Finsko a Černá Hora – Litva, jenž můžete sledovat živě na ČT sport a ČT sport Plus.

Čína - Jižní Súdán

Evropští šampioni z roku 2017 porazili na Okinawě 88:67 Gruzii a jako lídři skupiny F mají blízko k postupu do dalších bojů. Dončič si připsal double double za 34 bodů a 10 doskoků. Rozehrávač Dallasu, jenž je při neúčasti Srba Nikoly Jokiče a Řeka Giannise Antetokounpa největší hvězdou MS, už v úvodním utkání na turnaji zaznamenal 37 bodů proti Venezuele.

Ve středu mohou Slovinci stvrdit postup v zápase proti Kapverdám, které druhý hrací den zvítězily 81:75 nad Venezuelou a připsaly si první výhru na mistrovství světa v historii.

Premiérový triumf na světové scéně zaznamenal také nejmladší stát na planetě Jižní Súdán, který získal nezávislost před 12 lety. Afričané se udrželi ve hře o postup ze skupiny B díky výhře 89:69 nad Čínou. Šestnáct minut odehrál v dresu vítězů Chamán Maluač, jenž příští měsíc oslaví teprve 17. narozeniny. Hráč vysoký 218 cm, jenž by se měl zúčastnit draftu NBA v roce 2025, se stal třetím nejmladším účastníkem MS v historii.

V závěrečném utkání ve skupině se Jižní Súdán střetne ve středu se Srbskem, které porazilo 94:77 Portoriko a přidalo druhou výhru. Mezi střelce se zapsalo všech 11 srbských hráčů, kteří nastoupili. Nikola Jovič z Miami a Bogdan Bogdanovič z Atlanty zaznamenali 17 bodů.

Basketbalisté USA si nad Řeckem zajistili pro druhou výhru MS
zdroj: FIBA.basketball

Ve skupině C v Manile porazili Američané jednoznačně 109:81 Řecko a po druhé výhře získali jistotu postupu do dalšího kola. Nejlepším střelcem týmu bez hvězd, jenž se pokusí napravit sedmé místo z minulého šampionátu, byl s 15 body Austin Reaves z Los Angeles Lakers.

V druhém duelu této skupiny dal Rondae Hollis Jefferson z Jordánska 39 bodů, ale jeho tým v Manile prohrál po prodloužení s Novým Zélandem 87:95. Na prozatímní střelecký rekord turnaje dosáhl hráč portorické ligy v závěru základní hrací, kdy trojkou s faulem a následným trestným hodem vyrovnal na 85:85. V prodloužení ale jeho tým dal jen dva body a po druhé porážce je bez šance na postup. Soupeř si naopak naději uchoval a střetne se o postup na závěr skupiny s Řeckem.

Ve skupině G v Jakartě zdolali Španělé především díky vydařené čtvrté čtvrtině 96:78 Brazílii a zajistili si druhou výhrou postup. Jejich nejlepším střelcem byl s 15 body Santiago Aldama. Brazilci se utkají o druhé postupové místo s Pobřežím slonoviny.

Výsledky mistrovství světa basketbalistů

Skupina B (Manila):

Čína – Jižní Súdán 69:89 (40:44), Portoriko – Srbsko 77:94 (27:57).

Skupina C (Manila):

Nový Zéland – Jordánsko 95:87 po prodl. (46:37, 85:85), Řecko – USA 81:109 (37:50).