Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Slavnostní zahájení XXV. letních olympijských her Barcelona 1992

Hvězdný LeBron James vyměnil Cleveland za Miami

New York - Hvězdný basketbalista LeBron James bude od nové sezony NBA hrát za Miami Heat. Po sedmi letech tak jako volný hráč opouští Cleveland Cavaliars, kde neúspěšně usiloval o zisk titulu. Nyní věří, že se mu podaří trofej získat v Miami, kde by měl spojit síly s dalšími dvěma hvězdami Dwaynem Wadem a Chrisem Boshem. James prý souhlasil s výrazně nižším platem, než jaký mu nabízel Cleveland, aby mohl být v týmu spolu s Wadem a Boshem a vytvořit tak tým schopný konkurovat v boji o titul současným vládcům soutěže Los Angeles Lakers.

"Nemohl jsem odolat tomu, co Miami udělalo pro to, aby uvolnilo místo pro nás tři. Wade a Bosh jsou skvělí hráči, dva z nejlepších, které vůbec mohu mít za spoluhráče. Proto věřím, že budeme opravdu silný tým," prohlásil James na tiskové konferenci, kterou živě přenášela televize ESPN. Finanční detaily jeho smlouvy se zatím dolaďují. Vše by mělo být uzavřeno do 24 hodin stejně jako smlouvy dosavadní opory Wadea a Boshe, který jako volný hráč přichází z Toronta.

V Clevelandu jsou z odchodu hvězdy zklamaní

Jamesovo rozhodnutí hodně zklamalo majitele Clevelandu Dana Gilberta, podle kterého se hráč zachoval sobecky. Gilbert zároveň obvinil Jamese, že vypustil zápasy letošního play-off s Bostonem a zavinil překvapivě brzké vypadnutí Clevelandu již ve 2. kole. "Vypustil to. Nejen pátý zápas, který jsme prohráli o 32 bodů, ale i druhý, čtvrtý a šestý. Podívejte se na záznam," řekl Gilbert.

LeBron James:

"Nikdy jsem nechtěl Cleveland opustit a moje srdce mu bude vždy patřit, ale tohle je pro mě ta největší možná výzva a já ji musel využít."

Zklamání zavládlo i mezi fanoušky Clevelandu, kteří začali na protest pálit Jamesovy dresy. "Nevěřil jsem, že by doopravdy odešel. Je to, jako bychom přišli o titul střelou v poslední sekundě. Takové zklamání to pro nás je," uvedl patnáctiletý fanoušek Tom Sheehan.

Pětadvacetiletý křídelní hráč byl v posledních dvou letech vyhlášen nejužitečnějším hráčem soutěže, když vždy dovedl Cleveland k vítězství základní části NBA, v následném play-off však vždy našel přemožitele. Během sedmi let v Clevelandu James v průměru za zápas nastřílel 28 bodů, připsal si 7 asistencí a doskočil sedm míčů. Šestkrát se objevil v utkání hvězd.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy