Následuje
SP Česko

Hratelná skupina pro basketbalistky. Na ME vyzvou Francii, Švédsko a Černou Horu

Přijatelné soupeřky přiřkl los základních skupin mistrovství Evropy 2019 českým basketbalistkám. Reprezentantky vyzvou v "béčku" Švédsko, Francii a Černou Horu. Základní část turnaje národní tým odehraje v Lotyšsku. 

České basketbalistky
zdroj: ČTK autor: Hájek Ondřej

Dvě ze skupin se konají v Srbsku, kde se uskuteční i finálová část. V případě postupu čeká tým trenéra Štefana Svitka stěhování. Rozhodl o tom los v Bělehradu.

Šampionát se koná od 27. června do 7. července. V Lotyšsku hostí obě skupiny Riga v hale, kde se v roce 2015 hrál mužský evropský šampionát. V Srbsku se základní skupiny konají v Niši a Zrenjaninu. Za čtyř základních skupin postoupí vítězové rovnou do čtvrtfinále, celky na druhém a třetím místě sehrají křížem s vedlejší skupinou osmifinále. Skupina B by se tak střetla se skupinou A, ve které jsou kromě domácího Lotyšska také Velká Británie, Ukrajina a Španělsko.

"S losem můžeme být celkem spokojení. Na turnaji se dá těžko vybírat soupeře. Všechna družstva, která se kvalifikovala, si to svou kvalitou zasloužila. Vypadá to, že Černá Hora by mohla být ze třetího koše nejhratelnější soupeř. Ze čtvrtého koše jsem nechtěl Slovinky, protože mají opravdu dobrý tým, a to se splnilo," řekl po losu trenér Svitek. "Šanci na postup ze skupiny určitě máme," dodal.

Pivotka Alena Hanušová byla s rozlosováním ME spokojená. "Měly jsme štěstí, naše skupina je hratelná a můžeme zabojovat o druhé místo ve skupině za jasným favoritem Francií. Já jsem i ráda, že pojedeme do Rigy, protože se mi líbí," řekla Hanušová. "Mohly jsme dopadnout hůř. S každým soupeřem můžeme hrát vyrovnaně. V této skupině může porazit každý každého," dodala kapitánka Kateřina Elhotová.

Češky šly do losování z druhého výkonnostního koše, kde je udržela trojka Romany Hejdové z poslední vteřiny závěrečného kvalifikačního utkání v Belgii. Z prvního koše dostaly druhou nejvýše nasazenou Francii, která patří k tradičním soupeřům, ale také neoblíbeným.

Na velké akci ji Češky porazily pouze jedinkrát, a to na mistrovství Evropy 2005, kde nakonec braly titul. Od té doby ji zdolaly jen v přípravě v roce 2007 a prohrály s ní na ME 2015, 2013, 2011, olympijských hrách 2012 ve čtvrtfinále a na MS 2007. Včetně přípravných zápasů ji nedokázaly porazit již osm zápasů.

Ze třetího i čtvrtého koše dostaly Češky vždy papírově nejschůdnějšího soupeře. Černá Hora si postup vybojovala v kvalifikaci až výhrou nad Slovenskem v závěrečném utkání. Na šampionátu 2015 sice Češky překvapila vítězstvím 71:52, ale poslední dvě přípravy vyhrál český výběr. V kvalifikaci černohorský výběr posílila rodilá Američanka Glory Johnsonová, která se hned spolu s Jelenou Dubljevičovou stala hlavní tahounkou týmu s průměry 17,8 bodu a 13,4 doskoku na utkání.

Outsiderem skupiny je Švédsko, které za sebou v kvalifikaci nechalo Chorvatky a slabou Makedonii. Skandinávský celek se opírá o hru bývalých hráček USK Praha Fridy a Elin Eldebrinkových a zejména pivotky Amandy Zahuiové.

Český trenér nevidí jako komplikaci, že los poslal jeho tým do Lotyšska. "Myslím, že to není komplikace. Je tam den volna. Samozřejmě by bylo příjemnější strávit turnaj na jednom místě, ale takový je klíč. Hráčky během sezony hodně cestují a jsou na to zvyklé. Budeme to chtít určitě zapojit i do přípravy, abychom někam přijeli a hned hráli zápas, takže budeme hledat i turnaje na hřištích soupeřů," naznačil Svitek taktiku pro výběr přípravy.

Motivací pro postup je i skutečnost, že jen prvních šest týmů ze šampionátu se probojuje do kvalifikace o olympijské hry v Tokiu, která se bude hrát v únoru 2020.

Los mistrovství Evropy basketbalistek 2019 v Srbsku a Lotyšsku (27. června až 7. července):

Skupina A: Ukrajina, Velká Británie, Lotyšsko, Španělsko.

Skupina B: Švédsko, Francie, Česká republika, Černá Hora.

Skupina C: Maďarsko, Turecko, Itálie, Slovinsko.

Skupina D: Bělorusko, Rusko, Belgie, Srbsko.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy