Je nám líto, video expirovalo.

Grinerové svitla naděje. Rusové projevili zájem vyměnit ji za obchodníka se zbraněmi

Rusové mají zájem o výměnu vězňů, americké basketbalové hvězdy Brittney Grinerové za obchodníka se zbraněmi Viktora Buta. Právě o této možné výměně se spekuluje už delší dobu, Grinerová si v trestanecké kolonii v Mordvinsku odpykává devítiletý trest, But byl v USA odsouzen na 25 let.

Britney Grinerová
zdroj: ČTK/AP autor: Alexander Zemlianičenko

"Doufám, že vyhlídka (výměny) je nejen aktuální, ale stále sílí a že dosáhneme konkrétní dohody," řekl dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Podle něj se jednání odehrávají na profesionální úrovni po "speciální linii".

Jeho prohlášení přišlo den po zveřejnění informací, že Grinerová pobývá v trestanecké kolonii v Mordvinsku zhruba 500 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Přeložena tam byla začátkem měsíce. Ve stejném regionu si odpykává trest mimo jiné další Američan Paul Whelan, jenž byl předloni odsouzen na 16 let za špionáž.

Zástupci lidskoprávních organizací a bývalí vězni popisují podmínky v ruských trestaneckých koloniích jako drsné, nehygienické a s omezeným přístupem k lékařské péči.

Dvojnásobná olympijská vítězka byla v srpnu odsouzena k devítiletému vězení za pašování drog. V únoru policie na moskevském letišti našla v jejích zavazadlech náplně do elektronické cigarety obsahující konopný olej. Její zatčení přišlo v době napjatých vztahů mezi USA a Ruskem kvůli invazi na Ukrajinu.

But byl zatčen v roce 2008 v Thajsku a v USA si odpykává trest 25 let vězení.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články