Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Final Six místo Final Four. Euroliga mění formát

Basketbalová Euroliga se od příští sezony uskuteční v novém formátu. USK Praha a jeho soupeřky odehrají základní část místo dvou osmičlenných skupin ve čtyřech čtyřčlenných. Soutěž bude poté na rozdíl od dřívějšího Final Four vrcholit turnajem Final Six. 

Maite Cazorlaová z týmu ZVVZ USK Praha
zdroj: ZVVZ USK Praha autor: Luděk Šipla

Prestižní evropská soutěž basketbalistek se hrála v posledních sezonách formou dvou osmičlenných základních skupin, z nichž postoupily čtyři nejlepší týmy do čtvrtfinále a jejich vítězové následně do Final Four. Federace FIBA Europe ale nyní odhlasovala změnu formátu.

V základní části se 16 týmů rozdělí do čtyř čtyřčlenných skupin, v nichž se kluby utkají mezi sebou systémem doma, venku. Do druhé fáze postoupí tři nejlepší, přičemž si s sebou přenesou dosavadní výsledky a počet bodů. Čtvrté celky se přesunou do nižšího Eurocupu.

Tři nejlepší týmy ze skupin A a B vytvoří nadstavbovou skupinu E, tři elitní celky z "céčka" a "déčka" složí skupinu F. V nich se každý tým utká se soupeři, s nimiž ještě nehrál, rovněž formátem doma, venku.

Do vyřazovací fáze postoupí z každé skupiny čtyři nejlepší. Vítězové skupin E a F si zahrají dva zápasy s druhými celky vedlejších skupin o přímý postup do semifinále. Třetí a čtvrté týmy se mezi sebou také křížem utkají o účast ve Final Six.

V něm nejprve vítězné celky narazí na poražené týmy z přímého duelu o postup do semifinále. Turnaj bude poté vrcholit následným semifinále a finále. Ve Final Six už bude o postupujícím rozhodovat jediný zápas.

Nový formát se bude týkat také basketbalistek USK Praha, které budou v příští sezoně obhajovat třetí místo. Titul v uplynulém ročníku získaly hráčky Fenerbahce Istanbul.

Hlavní zprávy

Nejčtenější články