Nordic Walking Tour Praha

Favorité na úvod ME basketbalistů nezaváhali

Panevežys (Litva) - Španělští basketbalisté vstoupili do mistrovství Evropy v Litvě těsným vítězstvím 83:78 nad Polskem. O triumf obhájců titulu se největší měrou zasloužila největší hvězda Pau Gasol. Pivot Los Angeles Lakers zaznamenal 29 bodů. Výhru si připsali i vicemistři Evropy Srbové, kteří přehráli Italy 80:68. Úspěšně vstoupili do turnaje i domáci Litevci, Velkou Británii porazili 80:69.

Srbsko - Itálie
zdroj: ČTK/AP

Polsku vyrukovalo na Španěly s agresivní obranou a častými fauly, což přinášelo své ovoce jen v úvodu. Poté si favorit vypracoval až patnáctibodový náskok, k čemuž vedle Gasola pomohli i jeho bratr Marc, autor 16 bodů, a rozehrávač Navarro, který přidal 23 bodů. Polsko sice v závěru zápas zdramatizovalo a sahalo po vyrovnání, chyběly mu však potřebné síly. V průběhu zápasu se totiž vyfaulovala hned čtveřice polských reprezentantů, a tak trenér Ales Pipan neměl příliš možností na střídání.

Srbové se zpočátku proti Itálii trápili, ale druhou čtvrtinu vyhráli o 14 bodů a položili tak základ svému vítězství. Hlavní měrou se o něj zasloužil rozehrávač Teodosič, který k 15 bodům přidal osm asistencí. Italům nepomohlo ani 22 bodů a devět doskoků posily z NBA Bargnaniho.

Podobný průběh měl zápas Německa s Izraelem, který favoritovi vzdoroval jen v úvodní čtvrtině, ale nakonec prohrál vysoko 64:91. Stěžejní hráč šampionů NBA z Dallasu Dirk Nowitzki byl nejlepším střelcem utkání, do izraelského koše nasázel 25 bodů.