Následuje
VK Jihostroj České Budějovice - Trentino Itas

Evropský šampionát vyhrály basketbalistky Ruska

Lodž (Polsko)- Ruské basketbalistky jsou novými mistryněmi Evropy. V dnešním finále v Lodži potvrdily roli favoritek a bez větších problémů porazily Turecko 59:42. Získaly tak zlaté medaile potřetí za posledních pět let. Společně s bývalým Sovětským svazem je to již jejich čtyřiadvacátý titul z 33 šampionátů.

Rusky se na šampionátu rozjížděly pomaleji, podlehly Litvě i Bělorusku, ale obrat nastal v osmifinálovém utkání s Českou republikou, v němž si výhrou zajistily účast ve vyřazovacích bojích. Od té doby začaly předvádět svůj přesný basketbal a vše korunovaly téměř dokonalým výkonem v semifinále znovu proti Češkám.

Ruský stroj se nezadrhl ani ve finále. Turkyně předvedly své maximum už v semifinále proti Francii a dnes byly vyrovnaným soupeřem jen čtyři minuty. Ještě v 19. minutě se pak Turecku podařilo snížit rozdíl ve skóre na pět bodů, ale do poločasu Rusko znovu odskočilo na desetibodový odstup, tím v podstatě rozhodlo.

Vítězství ruských basketbalistek

V druhé půli už se hrálo spíše jen o to, jakým rozdílem Rusky zvítězí. Pod košem se dařilo zkušené Stěpanovové, která se nejen prosazovala v ofenzivě, ale také skvěle bránila oporu Turecka Yilmazovou. Obě byly následně zvoleny do nejlepší sestavy turnaje spolu s ruskou rozehrávačkou Daniločkinovou.

Turkyně postrádaly svou tradiční bojovnost a výsledkem bylo, že Rusky mohly začít na palubovce slavit už deset vteřin před koncem zápasu. Turecké basketbalistky i tak dosáhly nejlepšího výsledku v historii a získaly premiérovou medaili.

Bronzové medaile si z polského turnaje vezou reprezentantky Francie, na které nestačily české hráčky. Obhájkyně titulu získaly již šestou medaili z evropského šampionátu a první bronzovou.

Rusko - Turecko 59:42 - finále ME v basketbalu

Nejvíce bodů: Stěpanovová 18, Daniločkinová 12 - Vardarliová 10, Albenová 8. Rozhodčí: Peréz (Sp.), Dolinek (ČR), Glišič (Srb.). Fauly: 15:13. Trestné hody: 8/6 - 14/9. Trojky: 5:3.

Vítečková vybrána do nejlepší pětky turnaje

Do nejlepší sestavy mistrovství Evropy byla zvolena česká basketbalistka Eva Vítečková. Spolu s ní novináři vybrali tureckou pivotku Nevriyi Yilmazovou, Chorvatku Sandru Mandirovou, ruskou pivotku Marii Stěpanovovou a její spoluhráčku Jelenu Daniločkinovou, která byla zároveň zvolena nejužitečnější hráčkou turnaje.

Vítečková se přitom musela v českém týmu sklonit před spoluhráčkou Kateřinou Elhotovou, která v průměru nastřílela 14,2 bodu na zápas, zatímco obvyklá nejlepší česká střelkyně dala 12,8 bodu. Vítečková se však dokázala trefovat v těch nejdůležitějších chvílích, navíc na sebe vázala pozornost soupeřovy obrany a uvolňovala tak prostor pro spoluhráčky.

Konečné pořadí ME v basketbalu

1. Rusko, 2. Turecko, 3. Francie, 4. Česko ,5. Chorvatsko 6. Černá Hora, 7. Litva, 8. Lotyšsko, 9. Španělsko a Bělorusko, 11. Británie a Polsko, 13. Řecko, Slovensko, Německo a Izrael.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy