Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2024 Německo

Dokoná Sluneta historickou sezonu? Bylo by hezké vrátit titul tam, kam patří, zní z Nymburku

Stejně ambiciózní, leč finálovými zkušenostmi zcela odlišní. Úterním večerem odstartuje boj o ligový titul i novou podobu trofeje Jiřího Zídka staršího. A podobně jako letitý šampion Nymburk plánuje navrátit pohár mistrů do svého doupěte, chce finálový nováček z Ústí nad Labem ukořistit svoje premiérové medaile z kovu nejcennějšího. Komu se povede zakončit sezonu se zlatem na krku, rozhodne série na čtyři vítězná utkání. První duel vypukne od 18 hodin na půdě bývalých šampionů a přímý přenos vysílá živě ČT sport Plus.

Nymburský rozehrávač Tůma v akci proti Slunetě
zdroj: Basketball Nymburk / Facebook

Vítěz základní a nadstavbové části Nymburk pokračuje v tažení za 19. ligovým titulem, který se mu nepodařilo získat minulý rok. Vloni nestačil v semifinále na pozdějšího šampiona Opavu, které podlehl 3:4 na zápasy. Ve finále tehdy chyběl poprvé od roku 2002 a skončila i jeho série 18 titulů.

"O titulu se bavíme od úplného začátku sezony a je to to, co nás žene dopředu. Teď to máme na dosah a chceme náš společný cíl naplnit. Všichni máme jasno v tom, jak toho cíle dosáhnout. Nepochybuji o tom, že jsme dobře připraveni. Jen to musíme ukázat na palubovce," řekl nymburský trenér Francesco Tabellini.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih utkání Ostrava – Nymburk

Středočeši v letošním play-off ani jednou nezaváhali. Ve čtvrtfinále vyřadili 4:0 Olomoucko, v semifinále si poradili stejným poměrem s Ostravou. Nymburk je ve finále podvacáté a od roku 2011 má v rozhodujících duelech o titul bilanci 31 výher a jedné porážky. Na domácí palubovce neprohrál ve finále dokonce 42 zápasů v řadě, jedinkrát neuspěl před svými fanoušky v roce 2003.

"Bylo by hezké teď vrátit titul tam, kam patří. Všichni tady očekávají, že vyhrajeme každý zápas, a pokaždé je překvapením, když nevyhrajeme. Nymburk je nejúspěšnější klub v Česku a my to chceme potvrdit," uvedl nymburský rozehrávač Ty Gordon, který je s 15 body na zápas nejlepším střelcem Středočechů v sezoně.

Domácí neporazitelnost jako klíčový faktor?

Oba týmy mají ze vzájemných zápasů v sezoně bilanci dvou výher a dvou porážek. Vždy uspěli v domácím prostředí. Nymburk zvítězil v lednu 89:83 a o dva měsíce později 86:72, Ústí vyhrálo v listopadu 85:78 a letos v březnu 87:80. Nymburk neprohrál doma posledních 20 zápasů, ve finále se ale bude muset obejít bez zraněných opor Ondřeje Sehnala a Spencera Svejcara.

"Jsme bez dvou hráčů národního týmu, ale já opravdu věřím svému týmu a dalším hráčům, kteří uvolněná místa zaujmou. Basketbal je týmový sport. Silné individuality pomáhají vyhrávat, ale skupina lidí, kteří mají společný cíl a kteří vědí, jak ho dosáhnout, je vždy silnější a dokáže překonat smůlu a zranění. Samozřejmě bych rád měl na soupisce Ondru a Spencera, ale není to možné, takže je třeba se hlavně soustředit na ty, kteří hrát budou," podotkl Tabellini.

Ani Sluneta se před domácími fanoušky nevzdává jen tak lehce. Od začátku roku jejich doupě vyloupili pouze válečníci z Děčínu.

Finálová premiéra pro Slunetu

Ústí nad Labem je navíc ve finále vůbec poprvé. Severočeši skončili v základní a nadstavbové části třetí, čímž vylepšili své maximum. Ve čtvrtfinále porazili 4:1 na zápasy Pardubice a v dramatickém semifinále zdolali loňského finalistu Děčín 4:3.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih 7. semifinále Ústí nad Labem – Děčín

"Po náročné sérii s Děčínem jsme se dobře zregenerovali a poslední dny se již plně koncentrovali na soupeře z Nymburka. Víme, kdo je našim soupeřem, ale jsme připraveni bojovat o vítězství hned v úvodních utkáních série na protivníkově půdě," řekl ústecký kouč Jan Šotnar.

Hlavní oporou Slunety je Američan Ty Nichols, který je zároveň s průměrem 20,8 bodu na zápas nejproduktivnějším hráčem soutěže. Dalších 16,1 bodu nastřádal v sezoně jeho krajan Lamb Autrey.

"V sérii s Nymburkem nebudeme favoritem, ale to neznamená, že do toho půjdeme s poraženeckou náladou. Naopak, doma jsme je dokázali dvakrát porazit, takže to jde. Cesta ale povede přes koncentrovaný a disciplinovaný výkon celého týmu na obou stranách hřiště," uvedl ústecký pivot Ladislav Pecka.

Vítěz získá novou trofej Jiřího Zídka staršího. Ta nahradila dosavadní válcovitou trofej, která se udělovala od roku 2015. "Já byl jedním z těch lidí, kteří na tu starou trofej nenahlížel nejpozitivnějším způsobem, takže za mě je tahle trofej určitě lepší. Je to něco nového a chtěli bychom být první, kdo tenhle pohár získá," dodal nymburský kapitán Martin Kříž.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články