Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
AS Řím - Feyenoord Rotterdam

Do hledišť ŽBL se vrátí diváci, USK Praha může sebrat historické maximum Spartě

Na návrat diváků do hledišť se těší účastníci ligy basketbalistek, jejíž jubilejní, 30. sezona v samostatné éře začne v pátek zápasy Strakonic se Slovankou a Chomutova s vicemistrem Hradcem Králové. Na další rekord bude útočit USK Praha, který v minulém ročníku po 11. triumfu za sebou 15. zlatem překonal rekord Žabin Brno v české soutěži a 24. titulem v součtu s federální soutěží může předčit Spartu.

Basketbalistky Slavie na palubovce Trutnova
zdroj: Facebook – BK Loko Trutnov autor: Facebook – BK Loko Trutnov

V minulém ročníku se ŽBL hrála bez fanoušků. "Zatím to vypadá velmi dobře, protože podle současných pravidel vlády může být v hledišti až 3000 diváků. Je to omezené jen tím, že je potřeba mít roušku nebo respirátor. Věřím, že to každý zvládne a diváků zase přijde hodně," řekl guvernér Asociace ženských ligových klubů Daniel Kurucz.

Jednoznačným favoritem bude opět USK Praha, který se musí vyrovnat s absencí dlouholeté opory Kateřiny Elhotové, Mariji Režanové a Ivany Dojkičové.

Elhotová přerušila kariéru a chce druhého potomka, Režanovou čekají mateřské povinnosti a Dojkičová zamířila do Boloni.

Posilami jsou Alena Hanušová z Landerneau, Slovenka Barbora Bálintová z Gdyně a Srbka Dragana Stankovičová z Polkowic.

"USK Praha je opravdu velkým favoritem, nicméně věřím tomu, že ta další část bude vyrovnaná. Máme tam oba týmy z Brna, Hradec Králové, jsem zvědavý na to, co předvede Slavia, Ostrava nebo Trutnov. Myslím, že bez šance nejsou ani další týmy jako Chomutov a Strakonice. Hra se zrychluje, liga nám hodně mládne. Můžeme se bavit o tom, jestli je to dobře, nebo špatně," uvedl Kurucz.

Je nám líto, video expirovalo.
ŽBL se těší na návrat diváků, USK Praha bude útočit na další triumf

V základní části se desítka týmů utká dvoukolově každý s každým (18 kol) a první osmička postoupí do play-off, kde se bude hrát čtvrtfinále, semifinále i finále na tři vítězné zápasy.

Poražení čtvrtfinalisté budou pokračovat v bojích o 5. až 8. místo v sériích na dva zápasy doma - venku.

Z play-out 9. a 10. celku na tři vítězné půjde poražený do baráže na dva vítězné s vítězem druhé nejvyšší soutěže. ŽBL bude mít od října také přímé televizní přenosy na ČT sport.

Čtyři týmy se představí v evropských soutěžích. USK bude startovat tradičně v Eurolize, v Euro Cupu nastoupí KP Brno a Žabiny Brno, které stejně jako Ostrava budou hrát i EWBL. Další mezinárodní konfrontací bude v únoru turnaj českých a slovenských celků.

"Delší dobu jsme diskutovali na téma sehrát turnaj nebo ligu s nejlepšími slovenskými týmy. Chtěli jsme to udělat už v minulé sezoně, ale kvůli covidu a omezenému cestování to nebylo možné. Bude to teď začátkem února formou turnaje, do kterého postoupí čtyři nejlepší týmy z Českého poháru a čtyři nejlepší týmy slovenské ligy po základní části," řekl Kurucz.

V Českém poháru nebude startovat obhájce vítězství USK Praha, který se bude stejně jako v předešlých letech soustředit na Euroligu.

Dalším klubům má i konfrontace se slovenskými celky pomoci získat další kvalitní zápasy v sezoně. "Bude to hodně zajímavé měření sil. Připravujeme koncepci pro ženský basketbal na následujících osm let a jednou z důležitých částí té koncepce bude větší mezinárodní konfrontace. Cela ta koncepce by měla dostal český ženský basketbal na olympijské hry v roce 2028, což je poměrně ambiciózní plán," dodal Kurucz.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články