Děčín zvládl napínavou koncovku s Pardubicemi, Nymburk udržel neporazitelnost

Šlágr 18. kola Národní basketbalové ligy ovládl Děčín, který přetlačil Pardubice v závěru díky povedené koncovce utkání, přestože Východočeši sahali alespoň po srovnání. Severočeši, kteří uspěli počtvrté v řadě, přeskočili po výhře 72:68 soupeře v tabulce a vystřídali ho na třetím místě. Basketbalisté Nymburku udrželi neporazitelnost, ale na výhru 68:64 ve Svitavách se obhájce titulu hodně nadřel. Ještě ve třetí čtvrtině prohrával o 11 bodů. O překvapení se postaralo Brno, které doma vyhrálo 67:59 nad druhým účastníkem Ligy mistrů Opavou.

Děčín zvládl napínavý duel s Pardubicemi

Pardubice přímý souboj o třetí místo nezvládly a pokaženým závěrem přišly o nadějně rozehraný duel na severu Čech. Za stavu 58:58 šly oba týmy do čtvrté části zápasu, ale koncovka patřila Děčínu. Útočnými doskoky, důležitými proměněnými střelami a takticky odehranou klíčovou pasáží posledních dvou minut si domácí došli pro výhru 72:68.

"Jsem moc rád za výhru, protože jsme nebyli v optimální pohodě, nebyli jsme uvolnění, byli jsme trochu v křeči, především kvůli trestným hodům, když jsme ze startu nedali šest v řadě, celkově jsme jich nedali 14. Naštěstí Pardubice taky nebyly extra produktivní. Bojovali jsme, makali jsme, snažili jsme se, lidi nás hnali dopředu, proto má toto utkání velkou váhu," oddechl si trenér Děčína Pavel Budínský.

Na vlastní palubovce se dařilo také Ostravě, která přehrála USK Praha 90:85, a ještě i Olomoucku. Hanáci zdolali Kolín jasně 111:82 a udrželi se na pátém místě tabulky před šestým Ústím nad Labem, které zvítězilo na hřišti Hradce Králové 91:73. Trojice Ostrava, Kolín a Hradec uzavírají dvanáctičlennou tabulku.

Svitavy si věřily, že by mohly konečně připravit Nymburk o neporazitelnost. A skutečně k tomu neměly daleko. Nymburk se po úterním utkání Ligy mistrů pomalu rozehrával a měl potíže v útoku.

Svitavy se tak v úvodu třetí části dostaly do vedení o 11 bodů. Jenže hosté potvrdili své zkušenosti, zabrali v obraně a šňůrou 20:2 získali zápas pod kontrolu. Marek Welsch se sice ještě pěti body v poslední minutě pokusil o zvrat, ale Nymburk už výhru uhájil. Svitavy tak může těšit alespoň to, že odehrály s Nymburkem nejvyrovnanější utkání v sezoně a udržely ho na nejméně daných bodech od prosince 2014.

Také Opava hrála v úterý v Benátkách a únava se na ní projevila v Brně, kde od druhé čtvrtiny prohrávala a už se nedotáhla. Trápila se zejména při střelbě trojek, když proměnila jen pět z 26 pokusů. Brno táhl Deremy Geiger 16 body a 14 doskoky.

Výsledky 18. kola basketbalové ligy mužů:

Děčín - Pardubice 72:68 (20:21, 35:41, 58:58) Nejvíce bodů: Autrey 15, Carlson 12, Pomikálek a Landa po 10 - Švrdlík 18, Kohout 15, Jackson 14, Williams 10.

Ostrava - USK Praha 90:85 (21:25, 44:43, 70:58) Nejvíce bodů: Stojačič 21, Stanojevič 18, Boggs 16, Alleyn a Zaharijevic po 11 - Vukosavljevič 24, Appleby 15, Tůma 14, Sehnal 13.

Hradec Králové - Ústí nad Labem 73:91 (17:14, 34:44, 52:69) Nejvíce bodů: Marquardt a Lošonský po 13, O. Peterka 12, Hampl 10 - P. Houška 24, Wallace 19, Šteffel 14, Wisseh 11.

Olomoucko - Kolín 111:82 (29:25, 60:46, 90:58) Nejvíce bodů: Váňa 31, Palyza 27, Douglas 18 - Šafarčík 18, Machač 16, Thompson 13, Číž 12.

Brno - Opava 67:59 (16:18, 33:30, 52:45) Nejvíce bodů: Geiger 16, Roby 14, Farský 13 - Zbránek 17, Kouřil 11, Šiřina a Dragoun po 8.

Svitavy - Nymburk 64:68 (17:14, 37:30, 44:47) Nejvíce bodů: O'Brien 18, Puršl 11, Slezák 9 - Benda 10, Bohačík 9, Hruban, Wright a Pumprla po 8.