Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Čeští basketbalisté si nejspíš doma o olympiádu nezahrají

O zbývající čtyři místa v olympijském turnaji basketbalistů se utká čtyřiadvacet reprezentačních týmů, včetně českého. Týmy budou rozděleny do čtyř skupin po šesti a jejich vítězové postoupí na OH v Tokiu 2020. Turnaje se odehrají od 23. do 28. června příštího roku a o jejich pořadatelích se bude teprve rozhodovat. Česko se ale pravděpodobně o pořadatelství ucházet nebude.

Tomáš Satoranský v akci
zdroj: Reuters autor: THOMAS PETER

Šestnáct zemí, mezi nimiž je i Česko a které si účast v kvalifikaci zajistily na mistrovství světa v Číně, doplní (po dvou týmech z každého kontinentu kromě Oceánie) Chorvatsko, Slovinsko, Čína, Korea, Mexiko, Uruguay, Angola a Senegal, podle umístění v žebříčku FIBA.

Chorvaté s úřadujícími mistry Evropy Slovinci a Mexiko s Uruguayí se mezi 32 účastníků šampionátu nedostali, ostatní celky se na něm představily.

Česko se teprve rozhodne, zda se bude ucházet o pořádání jedné z kvalifikačních skupin, ale spíš to vypadá, že tomu tak nebude. "Máme výkonný výbor až příští týden v pátek, ale myslím si, že se o pořádání ucházet nebudeme, protože základní poplatek je tak vysoký, že by to pro nás bylo velice finančně náročné i vzhledem k tomu, že v roce 2021 budeme hostit základní skupinu mistrovství Evropy," řekl generální sekretář České basketbalové federace Michal Konečný.

Přímou účast na olympijských hrách mělo dopředu jasnou pořádající Japonsko a účast si vybojovaly dva nejlepší týmy z Evropy (Španělsko a Francie) a Ameriky (Argentina a USA) a po jednom z Oceánie (Austrálie), Afriky (Nigérie) a Asie (Írán). Vedle nich si dalších šestnáct nejlepších celků zajistilo účast v kvalifikaci, kam se jako poslední dostalo dvaadvacáté Turecko a přímo postupoval ještě třiadvacátý Írán.

V žebříčku FIBA zaznamenala největší posun díky konečnému šestému místu na mistrovství světa Česká republika, která se posunula o čtrnáct pozic na 10. místo. Mezi evropskými zeměmi je sedmá. V čele světového pořadí se přes konečné sedmé místo, nejhorší v historii MS, drží Spojené státy americké.

Účastníci olympijské kvalifikace (23.-28. června):

Angola, Brazílie, Čína, Česká republika, Dominikánská republika, Chorvatsko, Itálie, Kanada, Korea, Litva, Mexiko, Německo, Nový Zéland, Polsko, Portoriko, Rusko, Řecko, Senegal, Slovinsko, Srbsko, Tunisko, Turecko, Uruguay, Venezuela.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy