Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Za oponou Velké ceny

Čeští basketbalisté se probojovali na ME

Chomutov - Čeští basketbalisté v předposledním utkání kvalifikace o mistrovství Evropy porazili doma Portugalsko 90:71 a zajistili si postup na ME i díky výsledkům v dalších skupinách. Díky nim totiž Češi budou nejhůře mezi čtyřmi postupujícími celky na třetích místech. Stále jsou však ve hře o druhé místo ve skupině F, ke kterému jim stačí prohrát o méně než 18 bodů v závěrečném utkání v Turecku.

Utkání ČR - Portugalsko
zdroj: ČTK

"Musím říct, že mít jistotu postupu ještě před koncem kvalifikace, považuji za obrovský úspěch," řekl po utkání trenér Pavel Budínský. "Teď to trochu oslavíme, ale naše práce nekončí. Ještě nás čeká Turecko a já chci to druhé místo vybojovat. A věřím, že i hráči. To by byl další úspěch," dodal.

Portugalci už v prvním vzájemném utkání ukázali, že jejich největší zbraní je střelba z dálky. V úvodu dnešního zápasu to připomněli. Dvě trojky jim zajistily rychlý náskok, a když k tomu přidali i dobrou práci pivota Fonseky, bylo z toho vedení 20:11.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih utkání ČR - Portugalsko

Jenže Češi měli zdrcující odpověď a Portugalce rozstříleli jejich vlastní zbraní. Trojkovou kanonádu načal Bartoň, v úvodu druhé čtvrtiny pak tři trojky v krátkém sledu zaznamenal Jelínek, čímž zařídil týmu vedení a postaral se o zlomový moment zápasu. Dal tak zapomenout na předchozí tři zápasy, které mu tolik nevyšly.

Český náskok rychle narůstal. Kromě dalších trojek Satoranského a Hrubana k tomu přispívaly i pohledné kombinace do lehkých pozic zpod koše. Druhou čtvrtinu Češi vyhráli o 20 bodů a položili základ k potřebnému vítězství.

ČR - Portugalsko 90:71 (21:24, 53:36, 66:55)

Nejvíce bodů: Jelínek 25, Kudláček 13, Pumprla 10, Benda, Houška a Satoranský po 7 - Santos 19, Fonseca a Cunha po 12, Gomes 10. Rozhodčí: Boltauzer (Slovin.), Baumanis (Lot.), Licina (Srb.). Fauly: 21:21. Pět chyb: 25. Fonseca (Port.). Trestné hody: 23/14 - 20/12. Trojky: 12:5. Diváci: 1200.

Portugalci se v úvodu druhé půle pokusili výrazně zlepšenou obranou vrátit do zápasu a dokázali i nahradit klíčového pivota Fonseku, který se brzy vyfauloval. Povedlo se jim snížit na osm bodů, k čemuž přispěly i české chyby a neproměněné trestné hody, jenže pak dal další trojku Kudláček. Vrátil tím reprezentaci těsně před poslední čtvrtinou uklidňující dvouciferný náskok.

Definitivní rozhodnutí přišlo v úvodu závěrečné části, kdy se znovu za tři body prosadil Kudláček a Jelínek přidal koš s faulem a svou čtvrtou trojku. Celkem Jelínek zaznamenal 25 bodů. Závěr utkání už byl z českého pohledu spíše exhibicí a zaplněná hala v Chomutově, kde byl téměř dvojnásobek lidí, než je míst k sezení, slavila blížící se postup.

"Češi by dnes porazili kohokoli ve skupině. Hrají nejlepší basketbal ze všech celků ve skupině a postup jim za to přeji," prohlásil portugalský kouč Mario Palma. "Hezky se to poslouchá. Podobný kredit nám dávaly i ostatní týmy. Moc si toho vážíme. Je to jen výsledek toho, jak skvělý kolektiv se dal dohromady," reagoval Budínský.

Ten se přiblížil i díky druhému výsledku z kvalifikační skupiny. Český rival Turecko totiž prohrál doma s Itálií 82:83, přestože po většinu zápasu vedl (před poločasem dokonce o 18 bodů). Sedm vteřin před koncem však vstřelil vítězný koš Datome a nakonec tak mohli slavit Italové.

Čechům tak díky dnešní výhře nad Portugalskem bude stačit prohrát v úterý v Istanbulu o méně než 18 bodů, aby obsadili druhé místo znamenající lepší nasazení při losu.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy