Touchdown

Český pohár vyhrál poprvé Děčín, bronz bere po obratu Kolín

Děčínský basketbal prožívá historickou chvíli, nad Brnem zvítězili Severočeši a slaví triumf v domácím poháru. Ačkoliv průběh klání o bronzové medaile v hale Královka vypovídal spíše o tom, že to budou ústečtí basketbalisté, kdo si cenné kovy pověsí na krk, nakonec je zásluhou pevné vůle a lepších střel v poslední desetiminutovce vybojovali hráči Kolína. V napínavém zápasu zvítězili 92:89.

Děčín si díky skvělé obraně vypracoval v prvních dvou čtvrtinách finále velký náskok. Ač Brno dělalo, co mohlo, závěr si Severočeši pohlídali a slaví zisk pro klub historické trofeje.

"Absolutně úžasný moment, asi zatím nejlepší v kariéře. Dnes zasloužená výhra," zhodnotil s 27 body nejlepší střelec utkání, děčínský Matěj Svoboda.

Po přetahované v úvodu finále poslal v 5. minutě Děčín trojkou do vedení 14:12 Svoboda a Severočeši už náskok nepustili. Na přelomu první a druhé čtvrtiny ovládli pasáž hry 15:2 a měli rázem k dobru 16 bodů. Do konce prvního poločasu navýšili vedení už na 45:27, třetinu bodů Děčína obstaral Svoboda.

Ve 22. minutě posunul třetí tým ligové tabulky košem s proměněným trestným hodem do vedení o 19 bodů Igor Josipovič. Brňané se nejvíce přiblížili ještě ve třetí čtvrtině po smeči Richarda Bálinta na 60:69. Závěr zápasu už si Děčín pohlídal.

Děčín se stal šestým klubem, který dokázal Český pohár vyhrát. Dosud triumfovaly patnáctkrát Nymburk, který tentokrát vypadl ve čtvrtfinále s Brnem, šestkrát Opava, pětkrát Nový Jičín, dvakrát Pardubice a jednou Prostějov.

Dosavadními největšími úspěchy Děčína v poháru byla tři stříbra z let 2012, 2015 a 2016. Druhý byl také čtyřikrát v lize (2015, 2016, 2017, 2019).

Nejužitečnějším hráčem Final Four se stal Američan Ty Nichols z vítězného týmu, který proti Brnu dal 18 bodů a přidal osm asistencí. Poraženým nestačilo ani 23 bodů Randyho Culpeppera.

Ústí ztratilo dobře rozehraný zápas

Basketbalisté Slunety Ústí nad Labem po semifinálovém debaklu s Brnem nastoupili do boje o třetí místo plni energie a soustředění. Po zakončení Spencera Svejcara v páté minutě třetí čtvrtiny dokonce vedli až o 10 bodů. Kolínský celek si ale svojí bojovností cenné kovy nakonec urval pro sebe.

"Medvědy" bodově podržela první poločas jejich americká posila Rashard Marque Odomes, ke kterému se ve druhé dvacetiminutovce přidal přesnými střelami i kapitán Adam Číž. V závěrečné čtvrtině tak poprvé šli kolínští do vedení, jež si udrželi až do finálního klaksonu.

"Tohle je perfektní náplast na to, jak se cítíme a jakou máme teď formu. Dneska rozhodly individuální výkony a srdce," okomentoval výhru 92:89 svého týmu Číž. Na stupně vítězů se v soutěži dostali podruhé, když v roce 2021 podlehli ve finále Nymburku. Severočeši nenavázali na pohárové bronzy z let 1994, 1996, 2000, které jsou jejich největšími úspěchy.