Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
O pohár prezidenta ČTS

Český basketbal usiluje o pořádání olympijského kvalifikačního turnaje

Praha – Česká basketbalová federace podala přihlášku na pořádání olympijského kvalifikačního turnaje, který se uskuteční příští rok v červenci. "Je to horká novinka," prozradil člen výboru ČBF Zdeněk Bříza. Hrálo by se v pražské O2 areně.

ME v basketbale
zdroj: ČTK/AP

"Podmínky jsou opravdu kruté, co se týká základních požadavků. A je pravdou, že to vyjde na několik desítek milionů korun," uvedl Bříza.

Účast na olympijských hrách má jistou devět zemí. O posledních třech volných místech se rozhodne na třech turnajích, které se uskuteční od 5. do 11. července příštího roku. Na každém podniku se o jednu postupovou pozici utká šest týmů.

Do kvalifikace se kromě Česka probojovali také reprezentanti Filipín, Íránu, Japonska, Francie, Srbska, Itálie, Řecka, Kanady, Mexika, Portorika, Nového Zélandu, Angoly, Tuniska a Senegalu. Ve hře jsou ještě tři místa, která určí FIBA. Hostitele kvalifikačních turnajů vybere FIBA na svém zasedání 23. listopadu. O den později se uskuteční los.

Českým mužům jde o šanci na první start na olympijských hrách od roku 1980. Od té doby český či československý basketbal reprezentovaly jen ženy. Po historickém úspěchu na ME však má příležitost i mužský celek a právě domácí prostředí by mu mohlo do Ria de Janeiro pomoci. "Kvalifikace bude nesmírně těžká, postupuje jen jeden ze šesti týmů, ale domácí prostředí by nám mohlo pomoci a na olympiádu bychom klidně mohli postoupit," míní zkušený pivot Petr Benda.

Je nám líto, video expirovalo.
O víkendu startuje NBL

Hlavní zprávy