Následuje
ODM 2020: Studio

České basketbalistky postoupily do semifinále ME

Lodž (Polsko) - České basketbalistky si na mistrovství Evropy zahrají o medaile. Ve čtvrtfinále v Lodži zvítězily nad Chorvatskem jednoznačně 79:63 a v semifinále se utkají s Ruskem, kterému budou chtít vrátit porážku z osmifinálové skupiny. Postupem mezi čtyři nejlepší týmy turnaje si česká reprezentace zároveň zajistila účast v kvalifikaci o olympijské hry v Londýně 2012. Ruské basketbalistky v úvodním čtvrtfinále porazily Lotyšsko 83:72, mezi nejlepšími čtyřmi týmy posedmé za sebou.

"Dnešního vítězství si ohromně vážím. Chorvatsko je silný tým, který vyřadil Španělsko. Není to tak lehký soupeř, jak by se mohlo zdát," uvedl trenér Lubor Blažek. "Oddechl jsem si, že jsme splnili náš cíl. Teď si můžeme ty dva zápasy užít. Když vidíte radost toho týmu, tak víte, proč to děláte," dodal.

Český tým věděl, že nesmí dát Chorvatkám od začátku sebemenší šanci se chytit a to se podařilo. Zatímco soupeř se jen těžko prosazoval přes důslednou českou obranu a zbytečně ztrácel míče, svěřenkyně kouče Lubora Blažka postupně navyšovaly skóre. Po devíti minutách vedly úřadující vicemistryně světa už o 12 bodů. Zasloužily se o to zejména kapitánka Veronika Bortelová a Eva Vítečková, které zaznamenaly důležité trojky. Vítečková navíc velmi dobře spolupracovala s pivotkou Ilonou Burgrovou.

Od začátku druhé čtvrtiny se na palubovku dostala i křídelní hráčka Romana Hejdová, kterou od prvního utkání na šampionátu nepustil do hry poraněný kotník. Vše důležité z českého pohledu se ve druhé desetiminutovce odehrávalo především pod oběma koši, kde se chytila Petra Kulichová. Nejenže velmi dobře bránila, ale také zaznamenala tři koše po sobě a poslala svůj tým do vedení 32:15.

Pak se Češkám přestala dařit střela, znervózněly a Chorvatky vycítily šanci. Navíc se začalo dařit jejich hvězdě Sandře Mandirové. Šňůrou 14:0 se dostaly na rozdíl tří bodů a udělaly z utkání znovu drama. V tu chvíli prokázala pevné nervy Vítečková a trojkou v posledních vteřinách útoku dala Češkám sedmibodový poločasový náskok.

Hráčky se o přestávce radily na tribuně

O přestávce trenér Blažek využil téměř prázdného hlediště a udělal si s hráčkami poradu přímo na tribuně. Byl k tomu přinucen kuriózním důvodem - tým se totiž nemohl dostat do šatny, neboť dveře v přístupové chodbě byly zamčené. "Viděli jsme na šatnu, ale nemohli jsme do ní. Vzali jsme to totiž jinou cestou, abychom si to zkrátili a ušetřili šest minut z poločasové přestávky. Alespoň nás to nabudilo," vysvětlil Blažek.

Český tým vskutku to vyburcovalo. Zejména do té doby málo viditelnou Kateřinu Elhotovou, která ve spolupráci s Bortelovou rychle zajistila družstvu čtrnáctibodový náskok. To se ukázalo jako rozhodující. I když Chorvatky ještě jednou snížily na sedm bodů, už neměly dostatek sil manko zcela stáhnout a ztratily vůli bojovat. Toho Češky bezezbytku využily a šňůrou 20:0 definitivně rozhodly. V závěru si mohly dovolit šetřit síly na páteční semifinále s Ruskem a šanci dostaly hráčky z lavičky.

Česko - Chorvatsko 79:63 (21:13, 36:29, 67:40)

Nejvíce bodů: Vítečková 17, Kulichová 14, Elhotová 13, Bortelová 9 - Mandirová 24, Mišurová a Sliškovičová po 9. Rozhodčí: Peréz Niz (Šp.), Kennerman (Tur.), Jones (Wal.). Fauly: 21:15. Trestné hody: 11/8 - 23/19. Trojky: 5:5.

Rusky - dobře fungující stroj

Ruskám vyšel skvěle vstup do utkání a už po pěti minutách vedly o devět bodů. Nadále se jim dařilo najíždět pod koš a buď skórovat, nebo vyhazovat na volné spoluhráčky na trojce, které za první půli proměnily šest ze sedmi tříbodových pokusů. Lotyšky však držela skvěle hrající rozehrávačka Babkinová, která ve spolupráci s pivotkou Tamaneovou ještě v první čtvrtině stáhla rozdíl na jediný bod.

Jenže ve druhé čtvrtině ani Babkinová nestačila na fungující ruský stroj, navíc marně čekala na větší podporu od spoluhráček vyjma Karklinové. A tak Rusky odskočily až na 15 bodů. Ve třetí části se sice Lotyškám podařilo zvyšování ruského náskoku zastavit, samy se však nepřiblížily více než na osm bodů. Rusky zabraly a nedaly soupeřkám šanci.

Lotyšsko - Rusko 72:83 (18:23, 37:48, 55:65)

Nejvíce bodů: Babkinová 21, Karklinová 18, Tamaneová 10 - Daniločkinová 18, Kuzinová 16, Artěšinová 15, Stěpanovová 10. Rozhodčí: Glišič (Srb.), Anastopulos (Řec.), Dragojevič (Č. Hora). Fauly: 18:15. Trestné hody: 15/13 - 13/9. Trojky: 5:9.

Trenér českého týmu Lubor Blažek
zdroj: ČTk autor: Zehl Igor
Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy