Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2024 Německo

Česká basketbalová federace má plán, jak dostat domácí reprezentanty v 3x3 na olympiádu

Účast na olympijských hrách v Tokiu 2020. Takový je cíl basketbalové federace v nové disciplíně 3x3, která bude mít v Japonsku premiéru pod pěti kruhy. Federace proto začala "trojkový" basketbal ještě více podporovat, posílila realizační tým o zkušeného ligového trenéra Zbyňka Cholevu a také spolu se Slovenskem a Polskem vytvořila Středoevropskou Tour, která by měla pomoci sběru bodů do světového žebříčku. 

"Výkonný výbor schválil projekt, jak se na olympiádu dostat. Je osm míst na olympiádě pro muže a osm pro ženy. Jedno místo zabere domácí Japonsko. Evropa má dvě přímá postupová místa podle žebříčku. Amerika jedno, Asie jedno. Takže my buď musíme být na prvních dvou místech v Evropě, nebo musíme vyhrát kvalifikační turnaj," řekl generální sekretář ČBF Michal Konečný.

Větší šance má ženská reprezentace, která v roce 2016 vyhrála mistrovství světa a má i úspěšné mládežnické týmy. Juniorky získaly bronz na mistrovství Evropy a stříbro na mistrovství světa.

"U děvčat bude cílem protlačit je na přímý postup, jelikož u nich to bude díky předchozím výsledkům jednodušší. U mužů je cílem dostat se na kvalifikační turnaj," prohlásil Konečný. "Je reálné se dostat na přímý postup, protože u nás není taková konkurence jako u mužů," dodala vedoucí ženské složky Michaela Uhrová.

Cestu do Tokia tak otevírá světový žebříček, ve kterém jsou momentálně ženy osmé celkově a šesté v Evropě za Maďarskem, Ukrajinou, Andorrou, Nizozemskem a Ruskem. Mezi muži patří Česku šestnáctá příčka a třináctá v Evropě. "Počítá se tam prvních sto hráčů, u každého se započítává jen devět nejlepších turnajů. Po 12 měsících se body mažou," uvedla Uhrová.

Je nám líto, video expirovalo.
České reprezentantky v basketbalu 3x3 chtějí na olympiádu

Federace dokonce vytvořila funkci odborníka na žebříček, který bude plánovat účast na turnajích tak, aby byla co největší možnost žebříčkem stoupat. Starat se o to bude Martin Jakeš, který sám 3x3 hraje. "Je velmi složité cesty naplánovat tak, aby to logisticky navazovalo a zároveň bylo možné posbírat co nejvíce bodů. Proto jsme zavedli tuto pozici, abychom co nejlépe optimalizovali přípravu na olympijské hry," dodal Konečný.

Dalším novým členem realizačního týmu je úspěšný trenér "pětkového" basketbalu Choleva, který v NBL vedl například Nový Jičín či Prostějov. "Olympiáda je výzva a rád bych k tomu pomohl," řekl Choleva, který se dobře zná s vedoucím mužské složky Michalem Krukem.

"Známe se 30 let, takže vím, co od něj čekat. Nebudeme si hrát na hlavního trenéra a asistenta, ale budeme se společně starat o seniory, třiadvacítku i osmnáctku a pak se domluvíme, kdo kam s jakým týmem pojede," sdělil Kruk.

Vzhledem k tomu, že ČBF potřebuje body do žebříčku od co nejvíce hráčů, rozhodla se posílit Českou Tour a vytvořila Středoevropskou Tour ve spolupráci s Polskem a Slovenskem. Celkem půjde o 18 turnajů, jejich vítězové si zajistí postup do velkého finále v Praze 21. a 22. července.

"K tomu, abychom mohli přemýšlet o olympiádě, je třeba udělat spoustu kroků. Tím prvním je, že se snažíme na místní půdě získat co nejvíce bodů, abychom se v žebříčku dostali co nejvýše," řekl Konečný a dodal, že spojení tří zemí umožnilo navýšit finanční i bodové ohodnocení turnajů. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články