Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
USA - Francie

Češi se s domácí palubovkou rozloučili výhrou, zdolali poslední Bosnu

V předposledním zápase kvalifikace na mistrovství světa čeští basketbalisté porazili Bosnu a Hercegovinu 69:64. Češi si postup na světový šampionát zajistili už v září a aktuálně drží ve skupině K druhou příčku. V sestavě domácího výběru chyběli Tomáš Satoranský, Jan Veselý a Ondřej Balvín.

Vojtěch Hruban
zdroj: ČTK autor: Vostárek Josef

Češi se v tabulce drží o jednu výhru před třetím Ruskem, s kterým mají horší vzájemnou bilanci. Nejlepším střelcem dnešního utkání v Pardubicích byl se 17 body Jaromír Bohačík, který definitivně rozhodl 72 sekund před koncem trojkovým pokusem na 67:62.

Proti Bosně a Hercegovině, na jejíž palubovce si tým trenéra Ronena Ginzburga zajistil loni v polovině září definitivně postup na MS v Číně poprvé od roku 1982 z dob Československa, nemohli Češi stejně jako soupeř počítat s největšími oporami. Chyběli vedle Tomáše Satoranského z Washingtonu i Jan Veselý či Ondřej Balvín, Bosna zase postrádala Jusufa Nurkiče, Džanana Musu či Elmedina Kikanoviče.

Domácí tým v úvodu odskočil na 6:0, ale soupeř i díky dvěma trojkám Laziče srovnal krok a otočil na 15:12. Čeští reprezentanti na přelomu první a druhé čtvrtiny odpověděli desetibodovou šňůrou a to ještě pokus nováčka Krejčího přišel až těsně po uplynutí první desetiminutovky. Ginzburgův výběr utekl dvakrát až na rozdíl deseti bodů.

Jenže hosté zlepšili práci pod košem, a když i po třech neúspěšných tříbodových pokusech Bohačíka v řadě reagovali také úspěšnou střelbou, náskok se téměř rozplynul. Odmítl to však Pumprla, který stihl za polovinu 12 bodů.

Na začátku druhého poločasu rozjásaly české fanoušky mezi 2821 diváky v pardubické aréně dvě úspěšné trojky - prosadili se Hruban a Bohačík. Byl z toho největší náskok v utkání 45:33. Přestože poslední tým skupiny opět zabral a stáhl ztrátu až na dva body, Češi drželi dlouho vývoj ve své moci.

V závěru se Bosna opět přiblížila na dva body, ale v tu chvíli domácí uklidnil Bohačík. Favorit tak nezaváhal a mohl si po zápase vychutnat na palubovce s fanoušky oslavu postupu na šampionát s čínskými motivy.

Kvalifikace mistrovství světa basketbalistů:

Skupina K:

ČR - Bosna a Hercegovina 69:64 (20:15, 39:33, 55:50) Nejvíce bodů: Bohačík 17, Pumprla 14, Hruban 13 - Lazič 16, Vrabač 14, Gegič 13. Fauly: 18:19. Trestné hody: 18/11 - 13/7. Trojky: 6:7. Doskoky: 40:41. Finsko - Francie 76:69, Bulharsko - Rusko 60:104.

Hlavní zprávy